Veber: Specijalni sud dobar za Kosovo, da se suoči sa prošlošću

Analitičar u Savetu za politiku i demokratizaciju u Berlinu Bodo Veber ocenio je za Kosovo Onlajn da je početak rada Specijalnog suda dobra stvar i bitan trenutak za Kosovo u smislu suočavanja sa svojom prošlošću.
Na pitanje kako gleda na procese protiv bivših čelnika OVK i očekuje li da u tim procesima bude i osuđujućih presuda, navodi:
"Gledajući iz perspektive Kosova, ovo je dobar i važan razvoj u smislu suočavanju sa nedavnom prošlošću, jer na Kosovu, među većinskom albanskom zajednicom, dobrim delom još uvek prevladava negativan odnos, odnosno percepcija da jer su bili napadnuta strana, ne može biti da je neko iz njihovih redova počinio zločine. Mada će društveno-političko raščišćavanje sa nedavnom prošlošću potrajati, i zbog dugogodišnje propagande i politizacije tih procesa od strane Srbije i zbog nedoslednosti politike međunarodne zajednice, od ICTY-a, preko Euleksa, do Specijalnog Suda, dok će na srpskoj strani ti procesi služiti za dalje izbegavanje suočavanja sa sopstvenom prošlošću. Ne umem da prejudiciram presude, prethodni sudovi su imali velike problem da procesuiraju te slučajeve, pa sam siguran da su se upravo zbog toga tužioci posebno dobro i dugo pripremali", kaže Veber.
U sudnici Specijalnog suda u Hagu citiran je i budući predsednik SAD Džo Bajden. Šta možemo očekivati od njega kada je u pitanju dijalog?
Vraćanje trasantlantskom savezu, vraćanje na stranu EU koja ima vodeću ulogu u dijalogu, kao i vraćanje prvobitnim principima koji su omogućili dijalog. Jasnu poruku da je vreme menjanje granica na Balkanu davno prošlo, kao i zahtev Beogradu da politički prihvati i prizna ono što odavno zna, da je izgubila Kosovo, kao osnov za sporazum o istinsko sveobuhvatnom, konačnom sporazuma o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova, kao bilateralne.
Da li će Nemačka i EU sada preuzeti inicijativu kada je u pitanju dijalog?
Verujem da će ta osovina biti ključna, onoliko koliko je bila 2012. i 2013. godine, uz aktivnu ulogu Pariza.
Ko bi na Kosovu mogao najvise politički da profitira od odlaska u Hag Tačija i Veseljija?
Kao prvo, Kosovo će u celini profitirati, jer se stavlja tačka na zagovaranje razmene teritorije, odnosno na podelu države Kosova iz vrha države. Kao drugo, nadam se da će odlazak, zajedno sa nekim drugim procesima što smo ih videli ove godine, omogućiti uvod u zameni generacija u političkim elitama. Očekujem i da će dramatična dešavanja osloboditi politički sistem Kosova od odnosa između DPK i DSK, gde obe stranke imaju ključne zasluge za uspostavljanje države, ali čiji specifican odnos već duže od decenije zarobio i politički sistem i državu. Nažalost, Srbija je daleko od takvih oslobađajućih procesa.
Šta Srbija može da očekuje od Bajdena s obzirom na njegove stavove i izjave tokom 90-tih?
Srbija može očekivati fer odnos na osnovu političkih principa i vrednosti koji su tradicionalno vladali u Vašingtonu do 2017. To će biti i u dugoročnom interesu Srbije. Videli smo kako je diletantska politika Trampove administracije, koju je Vučićeva vlast mislila da iskoristi intenzivnom lobiranjem, završila u Vašingtonskom sporazumu, a koji je Beogradu doneo puno neočekivanih glavobolja.
1 komentara