Bošnjaci i Turci očekuju da budu deo buduće kosovske vlade
Lideri političkih partija iz redova manjinskih zajednica, pre svega Bošnjaci i Turci, očekuju da budu deo buduće Vlade Kosova, a to im, kako kažu, garantuje i Ustav koji predviđa tri mesta za nevećinske zajednice.
Nosilac liste Koalicije Vakat, Rasim Demiri koji je do sada obavljao funkciju ministra regionalnog razvoja, u izjavi za Radio Kosovo 2 je izjavio da je zadovoljan rezultatom izbora i da se nada da će taj subjekat biti deo buduće vlade.
"Što se tiče saradnje oko formiranja nove vlade, za sada nemamo nikakvu informaciju, nismo obavili nikakav zvanični razgovor, ali svakako da očekujemo da budemo deo buduće vlade iz više razloga. Jedan je i taj što je bošnjačka zajednica faktor kako na lokalnom, tako i na centralnom nivou. Bez obzira na to što je lider pokreta Samoopredejenje Aljbin Kurti najavio da će smanjiti broj ministartava, Ustav garantuje tri mesta za nevećinske zajednice, gde jedno pripada srpskoj, jedno ostalim nesrpskim zajednicama i treće mesto zajednicama, ne prezicirajući kojoj", kazao je Demiri.
On je naglasio da je koalicija Vakat ovog puta osvojila najveći broj glasova, i po prvi put ima veći broj glasova od turskog političkog subjekta, KDTP.
"Svi ovi argumenti su na našoj strani, a sa druge strane do sada smo imali i dobru saradnju. Smatram da nema dileme oko toga da će bošnjačka zajednica biti deo vlasti”, kazao je Demiri.
Uz naglasak da ne očekuje neke velike promene u sistemu delovanja vladajućih i većinskih partija u odnosu na manjinske zajednice, predsednik Kosovske turske demokratske partije Mahir Jagdžilat je najavio da će aktivno učestvovati u radu parlamenta, i u vladi ako budu dobili neko mesto.
“Kad bude formirana nova vlada, mi ćemo svim svojim mogućnostima biti deo rešenja za nagomilane probleme i za nove projekte koje će pomoći sveukupnom razvoju Kosova“, kazao je Jagdžilar za Radio Kosovo 2.
On podseća da manjinske zajednice imaju 20 garantovanih mesta u Skupštini, i da će se preko njih „čuvati i braniti nacionalni interesi zajednica“.
“Kad je reč o našoj zajednici, posedujemo ta dva zagarantovana mesta u parlamentu a kao i na prošlim izborima tako i na ovim, mi kao partija se borimo da dobijemo rukovodeće mesto u nekom od ministarstava” kazao je Jagdžilar.
Ovaj Radio podseća da su goranska, romska, aškalijska i egipćanska zajednica u Skupštini Kosova zastupljene sa pet poslaničkih mandata.
Na osnovu Ustava Kosova, jedan ministar u Vladi treba da bude iz srpske zajednica, a jedan iz neke druge nevećinske zajednice Kosova. Ukoliko postoji više od 12 ministarstva, vlada mora da ima i trećeg ministra iz redova nevećinskih zajednica.
0 komentara