Dželjalj i Gzim Svečlja: Od ministra nasilja do rođaka vandala, kako Samoopredeljenje uništava Kosovo

Pokret Samoopredeljenje stvorio je novi model upravljanja na Kosovu, kombinaciju apsolutne moći i neobuzdanog nasilja.
Najsvežiji primer je ponašanje Gzima Svečlje, rođaka ministra unutrašnjih poslova Dželjalja Svečlje, koji je, uveren snagom i podrškom ukorenjenih institucija, odlučio da uništi opremu u skupštinskoj sali glavnog grada. Kada su policija i pravosuđe u senci takve porodične i partijske strukture, ko će kazniti vandale politike?
Ovaj incident nije izolovan, već deo kulture nasilja i arogancije koju je Samoopredeljenje raširilo svuda, uključujući državne institucije. Ako ministar reda i mira i njegov rođak koriste svoje pozicije da ojačaju ovaj sramotni obrazac, šta onda običan građanin može očekivati od reda i zakona? Gzim Svečlja nije samo neodgovorna osoba – on je lice sistema koji toleriše i promoviše nasilje kao sredstvo zaštite moći.
Takav prikaz neobrazovanosti i političke kulture nismo videli ni u najgrotesknijim scenarijima albanske politike. Nakon usvajanja budžeta Opštine Priština, predsednik odborničke grupe Samoopredeljenja, Gzim Svečlja, odlučio je još jednom da nas podseti da su bahatost i nasilje omiljena sredstva stranke koja tvrdi da predstavlja „narod”. Umesto da rečima izrazi svoje nezadovoljstvo, Svečlja je odabrao sramni put vandalizma tako što je oštetio opremu skupštinske sale.
Ovo primitivno ponašanje je odraz onoga što je Samoopredeljenje uradilo u prošlosti – od bacanja suzavca na Skupštinu Kosova, gađanja zgrade Skupštine, do ove ružne predstave u prestonici. Da li je ovo prava demokratija koju samoopredeljenje propagira? Je li to njihova „vizija države”?
Politički vođa koji uništava unutrašnjost javne sale, kao što je Svečlja uradio, nije samo politički neobrazovan, već i primer kako moć može pretvoriti pojedince u male „tiranine”.
Na snimku se jasno vidi, nizak i preziran čin koji nema nikakve veze sa moralom i etikom koju bi javni službenik trebao zastupati. Ako su kablovi, mikrofoni i unutrašnjost „krivi” za donošenje budžeta, onda bi možda Svečlja trebao potražiti stručnu pomoć, a ne rušiti objekte koji se plaćaju od poreza građana. Ovo je vrhunac nedostatka političke i građanske razboritosti. Štaviše, oštećenje javne imovine je čin koji se kosi sa svim etičkim i pravnim normama, čineći takvo ponašanje ne samo neprihvatljivim, već i kažnjivim.
Ironija situacije leži u činjenici da Samoopredeljenje godinama propoveda „borbu protiv korupcije” i „zaštitu interesa građana”. Kako zaštititi interese građana, kada je šef vaše poslaničke grupe zauzet uništavanjem javne imovine? Ovaj niski čin govori više od hiljadu reči i pokazuje pravo lice stranke koja tone u licemjerje i bahatost.
Ovo nije prvi put da vidimo takvu emisiju iz Samoopredeljenja. Njihovi dosadašnji postupci, od gađanja jajima institucija do nasilnih protesta, pokazali su sistematski pristup nepoštovanju institucija i zakona. Ovo je još jedno poglavlje u njihovoj knjizi političke sramote. Jedno je jasno, ovakav vandalizam nije samo politički problem, već i pitanje morala i obrazovanja.
Ovaj incident je bolan podsetnik na to kako nepripremljeni i neodgovorni pojedinci mogu uništiti demokratske institucije iznutra. Umesto da predstavlja svoje građane sa dostojanstvom i integritetom, Gzim Svečlja je odlučio da ostavi gorak ukus i neizbrisivu sramotu za Samoopredeljenje. Jedno je jasno, ne možete nastojati da predvodite kada zloupotrebljavate institucije koje treba da štitite.
Kada je model Samoopredeljenja zasnovan na nasilju, aroganciji i nepotizmu, jasno je da ni demokratija ni pravda nisu njihovi pravi ciljevi. Slučaj Gzima i Dželjalja Svečlje je upozorenje za sve, naše institucije su zarobljene i zloupotreba vlasti postaje norma.
Ovo nije demokratija, ovo je tiranija u svom najgorem obliku.
Piše: Baton Hadžiu, novinar
0 komentara