KOmpilacija nedelje 45

Pred završnu nedelju kampanje i pred poslednje i, pretpostavlja se, najjače adute, sabiramo poruke koje smo već čuli. Sabiramo i troškove života bez dinara, a i dosadašnje rezultate nekih starih lica koja nam se od danas predstavljaju kao nove nade dijaloga. Zbiru tih događaja mesto je u ovonedeljnoj Kompilaciji.
Kampanja je vreme za poruke. Političke, ohrabrujuće, pesimistične... Šalju se i preteće, lične. Sve to na terenu, ponekad uz vatromet kao u Srbici, poslednjih nedelja osluškuju političari. Te lične poruke posebno se slušaju. Ne samo u unutrašnjim, već i u međunarodnim odnosima.
Viši savetnik ISAK fonda Marko Savković podseća:
„Lilne simpatije, ali i animoziteti, naročito u spoljnoj politici, jako su važni. Od ličnog odnosa lidera“, kaže, „mnogo toga zavisi“.
Da su te poruke znali i da su ih bolje razumeli ranije, posledice bi bile jeftinije. Sada analitičari odmeravaju posledice prvih Trampovih poruka o ukidanju subvencija.
„To će imati dosta negativne posledice na Kosovo“, kaže Agim Šahini, predsednik Poslovne alijanse Kosova. „Mnoge ustanove i projekti zavise od tih donacija“, pojašnjava Šahini.
Baš zbog toga, poruke poslednjih nedelja putuju u oba smera.
„Ukoliko se želi da se politički ostane u životu, nova Vlada Kosova, prištinska administracija, moraće da reuspostave odnos sa Amerikom“, kaže Aleksandar Šljuka iz Nove društvene inicijative.
I od odnosa sa Amerikom, očekuje se, zavisiće koje će poruke regionu slati Brisel. Sa nestrpljenjem i strepnjom očekuju se prve poruke novog posrednika u dijalogu.
Istoričar Stefan Radojković procenjuje:
„Sorensen će biti moćan onoliko koliko Brisel bude mogao da natera Beograd i Prištinu da vode dijalog na konstruktivniji način“.
Objektivnost koju ima u definiciji funkcije trebalo bi da zadrži i u porukama u praksi. Iako bi to, smatraju analitičari, bilo iznenađenje. Realnije je kažu, da se prikloni jednom timu.
„Verujem da on neće propustiti da da gol kad je tu šansa“, komentariše za Kosovo onlajn analitičar Škeljzen Maljići.
Mnoge su šanse do sada propuštene jer nije bilo sluha za poruke i vapaje građana, kažu oni koji baš ovih dana sabiraju troškove godine bez dinara. I na severu i na jugu Kosova nepodeljeni u računici: mnogo je teška godina iza nas.
„Ne znam šta je tu teško rešiti“, kaže jedan meštanin Gračanice. Toliko godina pregovora, pokušaja, a to je samo jedno tehničko pitanje“.
U svakom pitanju, zadatku i problemu, naučili smo, uvek ima i emocija i ličnih poruka. Sve to sada treba pretočiti u jednu koju će građani političarima poslati za tačno nedelju dana.
0 komentara