KOmpilacija nedelje 52

KOmpilacija 52
Izvor: Kosovo Online

Premotavanje prošlosti, oživljavanje nezaraslih rana i kratkovidi pogledi ka budućnosti. U tom traženju fokusa prošla je još jedna nedelja. KO je došao, KO zamutio i inače nebistru vodu? O tome u KOmpilaciji nedelje.


Već decenijama nijedan mart na Kosovu nije lak. Ni zbog sećanja, ni zbog realnosti. Ni zbog tragova stradanja koji su i dalje na svakom koraku.

Novinar Živojin Rakočević sumira opšti utisak Srba na Kosovu: „Od tog trenutka 2004. smo mi zatočenici pogroma i Srbi na Kosovu i Metohiji su zatočenici pogroma“.

Da zanemare prošlost, ne mogu. Da krenu napred, moraju. Na to i ove nedelje podsećaju gosti  iz Brisela. Tu smo, poručuju, da vidimo odakle da krenemo dalje.

Posle prvih sastanaka u novom mandatu, izaslanik EU za dijalog Peter Sorensen kaže:

„Razgovarali smo o tome kako proces može da se nastavi. Kako da krene napred”.

Polazna tačka za taj sledeći korak, uverio se i Sorensen, nije kod svih ista.

“Tokom  tri dana posete Sorensen je pokušao  da shvati šta kosovska strana planira da postigne u okviru ovog dijaloga”, tumači poruke Dragiša Mijačić, koordinator Nacionalnog konventa za Poglavlje 35.

Iako duži boravak od očekivanog, nedovoljan je da se pronikne u suštinu strategije, smatraju analitičari. Neki potezi Prištine su očekivani, neki drugi izazvani trenutkom.

“Strategija za kojom poseže Kurti je praviti se mrtav“, kaže Stefan Surlić sa Fakulteta političkih nauka. „Praviti se mrtav i čekati neko novo političko vreme“.

Novo vreme u vojnoj regionalnoj saradnji proglašeno je ove nedelje u Tirani. Ko je za taj sporazum znao, Ko se saglasio, tek ćemo videti. Potpisnici poručuju da za nezadovoljstvo nema razloga.

„Ovo nije nikakva neprijateljska poruka. Ja znam da treba tražiti probleme negde dalje, ali u ovom tekstu ih nema“, kaže hrvatski premijer Andrej Plenković.

U tekstu se možda ne vide, ali u njegovoj primeni, mnogi vide probleme.

Predsednik Komisije za nestale Veljko Odalović smatra:

„Ova deklaracija je faktor destabilizacije, a ne stabilizacije regiona“.

Nove nedelje po pravilu donose nove izazove. A one stare ostaju nerešene. Sećanje na izbore bledi, a raspleta još nema.

„Čini se da su svi zadovoljni ovakvim odnosom snaga“, smatra istoričar Stefan Radojković. „I opozicija čeka da vidi šta će biti a ni Kurti nema preveliku želju da ubrzava ovaj proces“, dodaje Radojković.

Da ubrzanje ne zavisi od želje vidimo poslednjih meseci na prelazu Merdare. Kamioni žele brže napred, ali ne mogu.

„Skenera i dalje nema, a gužva je sve veća“, ukazuje predsednik Poslovne alijanse Kosova Agim Šahini.

Da bi i ovi davno najavljeni i poručeni uređaji mogli da pomognu, sada već malo ko veruje. Vozačima ostaje čekanje ili kako nam je jedan od njih, posle 20 sati čekanja, rekao:

„Mi se nadamo, ali naše nade ne pomažu!“