Pored novčanih i zatvorska kazna do 12 godina za kršenje propisanih mera

Policija
Izvor: Reporteri

Kosovska policija od danas će početi sa izricanjem novčanih kazni za građane koji ne poštuju nove mere koje je Vlada Kosova usvojila u borbi protiv koronavirusa, prenosi Reporteri.

Prema Zakonu o sprečavanju zaraznih bolesti, za teže prekršaje predviđene su kazne od dve do 12 godina zatvora, a za lakše do 8.000 evra.

Vlada Kosova donela je odluku o obaveznom nošenju zaštitnih maski i distanciranju na rastojanju od dva metra.

Za građane starije od 65 godina i građane sa hroničnim bolestima važi zabrana kretanja, i oni se mogu kretati u ranim jutarnjim časovima od 5 do 10 sati i uveče od 18 do 20.

U opštinama: Priština, Prizren, Uroševac, Vučitrn, Južna Mitrovica, Severna Mitrovica, Gnjilane, Kosovo Polje, Štrpce, Leposavić, Zubin Potok i Zvečan od 21 do 5 sati zabranjeno je bilo kakvo kretanje, osim u hitnim zdravstvenim slučajevima.

Javni i privatni vrtići neće raditi kao i rekreativne, kulturne i sportske ustanove u zatvorenom prostoru.

Svi tržni centri dužni su da se pridržavaju radnog vremena od 5 do 21 čas i da u potpunosti poštuju Priručnik za zaštitu od kovida-19.

Zabranjeno je održavanje verskih ceremonija, kao i okupljanje više od pet građana na javnim mestima.

Opštinski, finansijski, elektronski i poštanski sektor pružaće usluge sa minimalnim radnim vremenom i brojem angažovanih radnika.

Građani Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Severne Makedonije dužni su da prilikom ulaska na Kosovo imaju negativan PCR test na kovid-19, ne stariji od 72 sata od trenutka prijavljivanja na graničnom prelazu.