Advokat Emerson: Branio Asanža, vodio istragu protiv Ratka Mladića, sada radi za Veseljija
U odbrani bivših pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), protiv kojih su Specijalizovana veća potvrdila optužnice za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, su poznati međunarodni pravnici, piše Radio Slobodna Evropa.
Advokati bivših pripadnika OVK su ranije bili tužioci koji su dobijali slučajeve povezane sa ratnim zločinima kao što je genocid u Ruandi, ubistva u ratovima bivše Jugoslavije, te ratni zločini počinjeni u različitim delovima sveta.
Odbrana Kadrija Veseljija
Britanac Ben Emerson brani lidera Demokratske partije Kosova (DPK) Kadrija Veseljija.
Emerson je kosovskoj javnosti poznat sa suđenja bivšem premijeru Ramušu Haradinaju koje se vodilo pred Međunarodnim sudom za bivšu Jugoslaviju.
Haradinaju su se na teret stavljali ratni zločini, progon i mučenje. Dva puta je oslobođen optužbi.
Inače, Emerson je predstavljao nekoliko stranih Vlada koje su se dovodile u vezu sa međunarodnim oružanim sukobima, uključujući sukobe u Hrvatskoj, Kipru, Gruziji i Ukrajini.
Takođe je zastupao osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža kada je trebao da bude izručen Švedskoj.
Pored ostalog, Emerson je bio advokat mnogih visokih državnih zvaničnika iz celog sveta.
Emerson je u prvom pristupanju Veseljija pred sudijom u Hagu 10. novembra bio prisutan onlajn putem, a u sali je bio kolega, Andru Kejli, inače britanski advokat koji se u karijeri dugo bavio istragom zločina protiv čovečnosti.
U okviru Haškog tribunala vodio je istragu protiv srpskog generala Ratka Mladića.
Takođe, Andru Kejli je bio jedan od prvih tužilaca u Haškom tribunalu koji je vodio istragu o bivšim pripadnicima OVK. Bio je tužilac u slučaju Fatmira Ljimaja, Haradinu Baljesu i Isaku Musljiu, koji su bili optuženi za ratne zločine.
Odbrana Jakupa Krasnićija
Jakup Krasnići, bivši portparol Oslobodilačke vojske Kosova, nije želeo da angažuje advokata koji bi ga branio od optužbi pred Specijalizovanim većima jer, kako je rekao, veruje u svoju nevinost.
Ipak, Krasnići je objasnio da su mu porodica i prijatelji sugerisali da angažuje advokata. Braniće ga advokatica iz Malezije Venkatesvari Alagendra.
Jedan od najpoznatijih slučajeva Alagendre je odbrana Saif al-Islam Gadafija, sina bivšeg libijskog diktatora Moamera Gadafija.
Odbrana Redžepa Seljimija
Redžepa Seljimija će pred sudom zastupati britanski advokat Dejvid Jang, a specijalnost mu je krivično pravo.
Jedan od njegovih najvećih slučajeva je odbrana Asada Hasana Sabre, koji je bio optužen za umešanost u atentat na bivšeg libanskog premijera Rafika Haririja. Sabra je na kraju oslobođen tih optužbi.
Odbrana Saljiha Mustafe
Holanđanin Julius Von Bone je još jedan međunarodno poznati advokat koji će braniti bivšeg pripadnika OVK Saljiha Mustafu, optuženog za ratne zločine.
Von Bone se uglavnom bavi lokalnim slučajevima, dobrovoljno pomaže i savetuje organizacije i pojedince koji su u finansijskim problemima.
0 komentara