Veterani OVK najavili protest u Tirani; Gucati: Tražimo pravdu za oslobodioce

1
Izvor: Kosovo Online

Organizacija ratnih veterana OVK najavila je održavanje mirnog protesta u Tirani 17. oktobra 2025. godine, na kojem će tražiti „pravdu za bivše komandante Oslobodilačke vojske Kosova“ koji se nalaze u pritvoru Specijalnog suda u Hagu. Kako je saopšteno na konferenciji za medije održanoj u Tirani, protest će se održati na Trgu Skenderbega, a organizuju ga kategorije proizašle iz rata OVK.

Predsednik Organizacije ratnih veterana OVK Hisni Gucati poručio je da se ovaj protest nadovezuje na prethodne demonstracije koje su održane u Prištini i Hagu.

„Poruka je jednostavna - pravda za oslobodioce“, rekao je Gucati.

„Razlozi za protest su već jasni i poznati javnosti - nepravda koja se sprovodi pred Specijalnim sudom protiv bivših lidera OVK. Mi, saborci i predstavnici kategorija proizašlih iz rata, izražavamo trajnu zahvalnost vladi Republike Albanije za brigu i kontinuiranu podršku ovom velikom nacionalnom pitanju“, naveo je on.


Gucati je uputio poziv svim Albancima, kao i političkim partijama iz Albanije, Kosova i Crne Gore da se pridruže protestu, naglašavajući širi značaj borbe OVK.

„Ovo nije samo pitanje pojedinaca, već svih nas - pitanje dostojanstva, žrtve i naše istorijske istine. Hajde da svi dignemo glas kao jedan - za pravdu za naše oslobodioce i protiv nepravde koja im se nanosi“, kazao je.

Posebno je istakao važnost angažovanja albanske vlade i premijera Edija Rame u podršci bivšim pripadnicima OVK.

„Mi smo lično bili u Hagu i znamo šta Tirana radi za nas. Dobro bi bilo da se radi još više, ali znamo da se radi. Albanija je tražila i usklađenu rezoluciju sa Kosovom koja bi se podnela Savetu Evrope. Samo Albanija to može da uradi jer Kosovo nije član Saveta Evrope. Verujem da Vlada Albanije neće izostati i da će doprineti koliko god može“. ocenio je Gucati.

Na konferenciji se obratio i predsednik Udruženja porodica palih boraca OVK Džavit Jašari koji je kritikovao rad Specijalnog suda u Hagu.

„Specijalni sud pokušava da ukalja naš pravedan oslobodilački rat. Specijalni sud pokušava da kriminalizuje našu pravednu i čistu borbu za slobodu. Albanski narod, gde god da je, treba da reaguje jer je rat OVK imao nacionalnu dimenziju“, poručio je Jašari.

Na kraju obraćanja, Jašari je pozvao institucije regiona da prepoznaju, kako je rekao, nepravdu nastanka Specijalnog suda.

„Institucije, bilo u Tirani, Prištini ili Skoplju, moraju da reaguju i traže pravdu - ne da se mešaju u rad pravosuđa, već da ukažu na nepravdu samog osnivanja ovog suda, koji je nastao na osnovu lažnog izveštaja Dika Martija i Rezolucije Saveta Evrope, sa neutemeljenim optužbama za trgovinu organima“, naveo je on.