Berbok na putu ka GS UN: U koferu i želja Nemačke za mestom u Savetu bezbednosti

Posle tri i po godine u nemačkoj vladi kao šef diplomatije Analena Berbok, političarka Zelenih koji nakon februarskih izbora prelaze u opoziciju, karijeru bi mogla da nastavi na Ist Riveru na poziciji predsedavajuće Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija. Berlin je ozvaničio njenu kandidaturu za ovo mesto, a sagovornici Kosovo onlajna veruju da joj je put ka kancelariji u Njujorku prohodan.
Piše: Dušica Radeka Đorđević
Izbor predsedavajućeg 80. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija održaće se 2. juna, a prema rotirajućem principu to mesto ove godine pripada grupi zapadnoevropskih zemalja.
Poznavaoci sistema svetske organizacije, međutim, ukazuju da se za poziciju predsedavajućeg GS UN uglavnom ne vode velike bitke, samim tim što je vremenski ograničena na godinu dana i što je pretežno protokolarna, ali ne spore i da je stvar prestiža i da može biti dobra odskočna daska za naredne angažmane.
Prema pravilima UN, predsedavajući GS proglašava otvaranje i zatvaranje svake plenarne sednice, rukovodi raspravama, daje pravo na reč, postavlja pitanja i objavljuje odluke. Može da predloži i prekid sednice ili prekid diskusije o tački o kojoj se raspravlja.
Gotovo izvestan novi posao Berbok, dolazi u momentu kada Berlin uveliko zagovara reformu Saveta bezbednosti UN, čiji bi Nemačka rado bila stalni član. Upravo je za govornicom Generalne skupštine UN odlazeći nemački kancelar Olaf Šolc 2023. godine poručio da je „na kraju krajeva, u rukama Generalne skupštine da odluči o reformi Saveta bezbednosti“.
Osim toga, u Paktu za budućnost koji su članice UN usvojile prošle godine poziva se na reformu Saveta bezbednosti.
Nekadašnji ambasador SRJ pri Ujedinjenim nacijama Vladislav Jovanović kaže za Kosovo onlajn da će Analena Berbok sa pozicije predsedavajućeg Generalne skupštine UN moći da afirmiše Nemačku u svetu Ujedinjenih nacija na pozitivan način, s obzirom na ambiciju te zemlje da bude stalni član SB.
„Ona može da koristi svoj raniji kapital, kao ministar spoljnih poslova velike zemlje, i da kroz to pokuša da Nemačku afirmiše da se o njoj više zna, više govori, ne samo kao o moćnoj zemlji i uticajnoj u evropskim i drugim kretanjima, nego i kao zemlji koja je po svemu sudeći zaslužna da dobije i neko jače reprezentativno mesto u sistemu Ujedinjenih nacija. To je bitka za stalno članstvo u Savetu bezbednosti, što do sada drugi nisu dozvoljavali, ali što nije prestala da bude njihova ambicija“, navodi Jovanović.
Nemačka je u ovom trenutku, kako dodaje, više zainteresovana da bude češći nestalni član Saveta bezbednosti, jer ako to postane učestalije, onda bi se ime Nemačke više pominjalo u smislu značajnog i uticajnog faktora.
Za mesto za koje se sprema Berbok, bivši ambasador u UN kaže da je manje-više protokolarna i reprezentativna dužnost i da ona neće imati mogućnost kreiranja stava, čak ni neke velike mogućnosti lobiranja, jer se sa te pozicije usmerava rad svih oblasti Generalne skupštine po principima i praksi koja već postoji.
„Ministri spoljnih poslova obično su predsednici ove skupštine i svi koji su prethodili Berbok nisu se značajnije istakli, niti su otišli korak dalje, osim što su se ugodno smestili u nekim bankama, osiguravajućim društvima, nevladinim organizacijama... Ali to jeste prestižna funkcija koja, razume se, imponuje i ličnosti i zemlji koja je šalje", ističe Jovanović, koji ne sumnja da će nemačka kandidatkinja dobiti potrebne glasove pri izboru, jer za ovaj položaj, ukazuje, nikad nije bilo neke prevelike bitke.
Berbok, zasad, nema protivkandidata iz drugih zapadnoevropskih zemalja, a zanimljivo je da je pre nje kao nemački kandidat za čelo GS UN slovila Helga Šmid, koja je u septembru 2024. završila mandat generalne sekretarke Oebsa.
Uprkos želji Nemačke da sebi izbori mesto u SB UN, bivši ambasador SRJ u Berlinu Zoran Jeremić ne veruje da je bilo ko spreman da na takav način reformiše Ujedinjene nacije.
„To nije ničija želja, mada je Nemačka to pokušala prošle godine u septembru sa Namibijom, kada su radili Pakt za budućnost UN. To je bio pokušaj da se otvaranjem pitanja reforme UN otvori i ovo pitanje, ali ne verujem da su za to sazreli međunarodni uslovi, pogotovo kod sila koja sada imaju veto u Savetu bezbednosti, a sa Berbok to pogotovo nema nikakve šanse“, navodi Jeremić.
Prema odlazećoj šefici nemačke diplomatije, kako ističe, postoji veliki animozitet u međunarodnim krugovima, zbog čega kaže da Berlin verovatno ne bi isticao njenu kandidaturu da već nije obavio potrebne sondaže oko toga da li će ona na glasanju dobiti potrebnu većinu.
„Berbok ima vrlo loš ugled u mnogim zemljama, posebno u onim koje će biti potrebno da se izjasne, kao što su Kina, Indija.., tako da pretpostavljam da su obavili najveći deo posla. Ako nisu, onda će to biti promašen potez, jer Berbok sama, njeno ime, rezultat i rad, ono što je učinila i za Nemačku i za svet, ne daju nikakve garancije“, naveo je Jeremić za Kosovo onlajn.
Od ove političarke na čelnom mestu GS UN, kako smatra, generalno se ne može očekivati ništa dobro.
„To što će ona raditi biće protiv smirivanja situacije u međunarodnim odnosima, pa u tom svetlu treba i gledati odnos prema Kosovu, ako ga bude, a Srbiji je izuzetno važan stav UN po pitanju Kosova i Metohije, zbog prisustva misija Unmik i Nato kao značajnim faktorima. Zbog toga bi bilo jako važno da na tom mestu bude neko racionalan, razuman diplomata koji je spreman da razgovara, a Berbok to nije ni u jednom od tih elemenata“, navodi on.
Jeremić pretpostavlja da Berbok neće imati protivkandidata unutar zapadnoevropske grupe zemalja i da su one već postigle dogovor.
„To je ista ona ekipa koja sedi u Londonu i priprema nastavak rata u Ukrajini. Oni nju guraju i žele da dobiju u Ujedinjenim nacijama nekog ko će moći da interpretira njihove stavove, a za to smatraju da im je Berbok najbolja, jer se pokazala kao ratni huškač iz Evrope najvećeg“, ocenjuje Jeremić.
Mesto za koje je Nemačka kandidovala Berbok, prema oceni istraživača Instituta za evropske studije u Beogradu Petra Ćurčića na prvom mestu biće značajno za nju i njen si-vi, ali smatra da će biti zanimljivo videti kakav će biti njen odnos prema svetskim žarišnim temama.
„Mediji u Nemačkoj kandidatru Berbok percipiraju kao njen lični iskorak u karijeri, neki je više kritikuju zbog toga što napušta unutrašnju politiku, neki smatraju da je to dobar poslovni gest za nju i njene diplomatske ambicije", kaže Ćurčić za Kosovo onlajn, ali dodaje da je mesto predsedavajućeg GS UN simbolički značajno jer je to funkcija koja može da ima ulogu u predlaganju tema za određenu rezoluciju.
O tome da li za vreme mandata Berbok treba očekivati neku rezoluciju koja će se ticati našeg regiona, Ćurčić ističe da Nemačka, nesumnjivo, u svom fokusu ima interesovanje za ovaj region. Podseća i da je i tokom prethodnog zasedanja Generalne skupštine UN postojala tema koja se odnosila na naš region, kada Nemačka nije bila predsedavajuća, ali je bila jedan od kosponzora usvojene rezolucije.
I on veruje da pri izboru Berbok na mesto predsedavajuće neće biti otpora, jer je došao red na zapadnoevropske zemlje, a one su, veruje, napravile kompromis.
Od prisustva Berbok u UN, kako ocenjuje, mogu se očekivati teme koje se tiču zelenih politika, zelene transformacije, potrebe da se uradi više u okvirima multilateralnih organizacija, podsticaja da se radi na bržoj dekarbonizaciji privrede i napuštanju fosilnih goriva.
„Biće vrlo zanimljivo videti njen odnos prema Bliskom istoku i temama koje su žarišne, ne samo oko pitanja odnosa Gaze i Izraela, Palestine, već i po pitanju Huta u Jemenu i uopšte pitanjima bezbednosti. To će biti jedan lakmus papir, zato što Nemačka ima jednu politiku, a arapske zemlje drugu. Takođe, u retoričkom smislu postoji zahlađenje odnosa između SAD i Evropske unije, tu je i zadržavanja fosilnih goriva, tako da to može biti zanimljivo i za nju će to biti lični test, da li će uspeti da uskladi interese različitih grupa zemalja u svetu i da od toliko suprostavljenih interesa nađe neki zajednički imenitelj", kaže Ćurčić.
Trenutni predsednik Generalne skupštine UN je Filmon Jang, bivši premijer Kameruna, a ukoliko bude izabrana, Berbok će jednogodišnji mandat preuzeti u septembru. Podsetimo, 2012. godine za predsedvajućeg GS UN bio je izabran Vuk Jeremić, koji je takođe bio ministar spoljnih poslova.
0 komentara