Hoće li albanske stranke voditi predizbornu kampanju preko leđa Srba?

Severna Mitrovica
Izvor: Kosovo Online

Građani Kosova biraće svoje predstavnike u parlamentu 9. februara, a iako će predizborna kampanja zvanično startovati posle 7. januara, njeni obrisi se naslućuju. Opozicione stranke već spočitavanju premijeru Aljbinu Kurtiju da pitanje otvaranja glavnog mosta na Ibru koristi u svrhu kampanje, a neumesna izjava poslanika opozicione DPK Bekima Hadžiua o ubijanju srpskih policajaca, takođe bi mogla da signalizira da će se politička borba između albanskih stranka voditi preko leđa Srba.

Piše: Dušica Radeka Đorđević

Tema bez nacionalnog predznaka oko kojih bi partije mogle da lome koplja je pregršt – od inflacije, nezaposlenosti, siromaštva do zdravstvene zaštite, kapitalnih investicija.., ali, sagovornici Kosovo onlajna skloniji su oceni da će se u fokusu naći odnosi sa Srbijom i kosovskim Srbima i da treba očekivati pojačavanje nacionalističke retorike.

Poslanik u Skupštini Kosova Haki Abazi izjavio je pre tri dana da su mandat aktulene kosovske vlade obeležile brojne afere, stagnacija u svim oblastima, nedostatak demokratije i odlazak radnika u inostranstvo, a da vladajuća stranka novu kampanju, uoči parlamentarnih izbora započinje insistiranjem na otvaranju mosta na Ibru.

Odatle će se nastaviti politička propaganda”, poručio je Abazi.

Na izjavu poslanika Demokratske partije Kosova Bekima Hadžiua, da svako “ko ubije srpskog policajca ima njegovo i poštovanje naroda Kosova”, u Prištini se niko nije ni osvrnuo, zbog čega je opravdana bojazan da se od iznošenja antisrpskih stavova u predstojećoj kampanji neće prezati, pogotovu ako to donosi neki glas više.

Bivši predsednik Skupštine opštine Severna Mitrovica Nemanja Biševac kaže da tokom kampanje za predstojeće parlamentarne izbore na Kosovu, ali i u narednim mesecima dok kampanja još ne bude zvanično počela, očekuje pojačanu nacionalističku retoriku kod svih albanskih stranaka.

“Pojačanu nacionalističku retoriku vidimo od kada je Samoopredeljenje došlo na vlast i kako se budu približavali izbori očekujemo da se to pojača u svakom pogledu. Očekujemo još veći pritisak na srpski narod. Naravno da srpski narod ima razloga da bude i uplašen i zabrinut. Ta pojačana retorika neće dolaziti samo od Samoopredeljenja kao vladajuće stranke, nego verujem i od svih albanski stranaka, a nažalost verujem da će doći i od pojedinih srpskih političara koji će pokušavati da prigrabe jeftine političke poene tako što će napadati državu Srbiju”, navodi Biševac za Kosovo onlajn.

Biševac kaže da albanske stranke na Kosovu u antisrpskoj retorici vide šansu za lake političke poene, ali i da se možda neće sve završiti na izjavama.

“Oni u tome očigledno vide neke lake, brze i jeftine poene, međutim mislim da će osim izjava i konkretnim delima, što se tiče severa, pokušati da prikažu kako imaju punu vladavinu prava na severu, stvarajući lošu atmosferu za srpsku zajednicu, a to nažalost nikome na severu neće doneti dobro, a ni celom srpskom narodu na celom prostoru Kosova”, ukazuje Biševac.

Sociolog Vladimir Vuletić kaže da se može očekivati kampanja u kojoj će se nacionalističke strasti pojačavati i da to sigurno neće biti kampanja koja će tragati za normalizacijom odnosa sa Srbima.

“To znači da kampanja neće biti usmerena na traganje za konstruktivnim rešenjima odnosa između Beograda i Prištine. Dakle, jedino što možemo da očekujemo je da će to biti kampanja u kojoj će se nacionalističke strasti pojačavati. Na kraju krajeva, možemo reći, i nažalost, Kosovo onako kako ga oni vide, nema na prvom mestu ekonomske teme, nema na prvom mestu bilo koje druge teme osim ovih koje se tiču nacionalizma i nacionalnog pitanja”, ocenjuje Vuletić u izjavi za Kosovo onlajn.

Što se tiče stava koji je izneo Hadžiu i da li on nagoveštava kakav će biti pristup pojedinih stranaka u predizbornoj kampanji, Vuletić kaže da je to “nesumnijiv poziv na terorizam”.

“Živimo u vremenu kada je jako važno istaći da svuda mora da postoji nulta tolerancija na terorizam. Možemo da raspravljamo o tome šta su bili njegovi motivi. Da li je reč o politički motivisanoj izjavi koja bi trebalo da na neki način pokaže da su on i njegova partija ekstremniji u izražavanju nacionalnih interesa Albanaca ili je reč naprosto o vrućini koja mu je udarila u glavu. Ali, to su stvari koje sada nisu bitne i bila bi neka vrsta razvodnjavanja, odnosno pokušaja da se relativizuje to što je sam sadržaj izjave, a sadržaj izjave je zaista neprihvatljiv za bilo koga, a posebno za nekoga ko ima bilo kakvu političku funkciju”, kaže Vuletić.

Povodom izjave Hadžiua, politički komentator iz Prištine Fadilj Ljepaja kaže za naš portal da je “glupa i neodrživa” i da je ubeđen da građani Kosova ne misle tako.

“Srpski policajci, koji u Srbiji obavljaju svoj posao, korektno i profesionalno, zaslužuju poštovanje građana Srbije, a policajci srpske nacionalnosti koji služe građanima Kosova u okviru Policije Kosova, na profesionalan i korektan način, takođe zaslužuju poštovanje građana Kosova. Policajac je profesija kao i svaka druga i kad je u okviru zakona i profesionalnog kodeksa zaslužuje svačije poštovanje. Srpski policajci koji danas služe u Srbiji i oni koji su nekada činili zločine na Kosovu, su nešto sasvim drugo, ali nije korektno koristiti takve emocije u dnevnopolitičke igre”, navodi Ljepaja.

Što se tiče predizborne kampanje, kako ističe, “ako se po jutru dan poznaje, onda se kampanje opozicije neće baviti ekonomijom i realnim problemima građana”.

“Oni će pokušati da sruše Kurtija i Samoopredeljenje po svaku cenu, uglavnom, igrajući na kartu odnosa sa saveznicima, odnosno SAD i EU. Takođe pitanje normalizacije odnosa sa Srbijom, i sa kosovskim Srbima biće vruća tema, pogotovu što je veći deo opozicije bliži idejama o razmeni teritorija, te antiglobalističkom pristupu predsedničkog kandidata u SAD Donalda Trampa, dok pozicija insistira na integraciji i učestvovaju Srba u drustveno-političkom životu Kosova, a da se sa Srbijom grade međususedski odnosi bazirani na evropskim principima. Nažalost, veliki deo Srba, naročito na severu, još ne prihvata svoja građanska prava i obaveze shodno Ustavu Kosova, već misle da im dvojno državljanstvo daje prava i na Kosovu i u Srbiji. Zapravo, srpsko državljanstvo im daje prava u Srbiji, a ne na Kosovu, te svoja prava na Kosovu treba da grade uz zajednički život sa ostalim građanima i državljanima Kosova, i da doprinesu dobrosusednim odnosima sa Srbijom", navodi Ljepaja.

On kaže da se nada da će Srbi učestvovati na izborima i da će koristiti sva prava i obaveze koje im Ustav Kosova daje.

“Nadam se da će zajedno sa nama graditi naše Kosovo, razvijeno i evropsko, i da više niko neće osećati potrebu da ide da živi negde drugde. Što se pre Srbi uključe u društveno-politički život Kosova, tim pre će se i odnosi dva suseda normalizovati i evropski put biće otvoren za dve zemlje, Kosovo i Srbiju”, mišljenje je ovog analitičara.