Hoće li izborni rezultati uticati na promene u vrhu Samoopredeljenja: Ko sme Kurtiju „na crtu“?

Aljbin Kurti
Izvor: Facebook/Aljbin Kurti

Obećao je pola miliona glasova i apsolutnu većinu u skupštini, a sada ima problem kako do novog mandata i vlade „Kurti 3“. Neki analitičari ističu dosadašnjeg predsednika Skupštine Gljauka Konjufcu kao jedinog realnog rivala Aljbinu Kurtiju u slučaju postiizbnornih turbulencija unutar Pokreta Samoopredeljenje. Izneverena izborna očekivanja mogu uticati na članstvo, ali bez jasne „pomoći sa strane“ veliko je pitanje ko bi se u ovom trenutku usudio da „izađe na crtu“ Kurtiju, ocenjuju sagovornici Kosovo onlajna.

Piše: Đorđe Barović

„Do izbora nove vlade u parlamentu, naša vlada će vršiti sve odgovornosti koje pripadaju izvršnoj vlasti u skladu sa zakonima. Time se vlada stavlja u ulogu čuvara, da garantuje kontinuitet, bezbednost i nesmetano funkcionisanje države, u skladu sa Ustavom i zakonima“, izjavio je Aljbin Kurti nakon proglašenja konačnih rezultata izbora održanih 9. februara.

U postizbornoj matematici jedino je jasno da neće uspeti sam da formira buduću vladu „Kurti 3“.

Osvojenih 42, 30 odsto glasova je daleko ispod predizbornog cilja da ponovi uspeh iz 2021. kada je njegova stranka osvojila više od 50 procenata.

Lošiji izborni rezultat mogao bi da pokrene trvenja unutar Pokreta Samoopredeljenje, a prema tvrdnji političkog analitičara Dardana Sejdiua jedino Gljauk Konjufca „ima dovoljno prostora i kredita da ne bude proglašen izdajnikom ako se suprotstavi lideru te stranke Aljbinu Kurtiju“.

„Već dugo vremena je Gljauk Konjufca osoba broj dva u Samoopredeljenju, a da Kurti nije promenio statut, gde je ukinuo to pravilo da možeš da budeš na funkciji samo dva mandata, red bi bio na Gljauka“, objasnio je Sejdiu mogući scenario promene na čelu Pokreta Samoopredeljenja.

„Ambicije“ i „kult vođe“

Ipak, saradnik Centra za evropske politike iz Beograda Miloš Pavković sumnja u takav rasplet.

Tvrdi da u Pokretu Samoopredeljenje, bez obzira na rezultate izbora, ne postoji „ambicija“ da dođe do promena na čelu stranke.

„Ne očekujem da u ovom trenutku može doći do smene Kurtija. Čini mi se da je Samoopredeljenje tako postavljeno da je lojalnost prema njemu neupitna, da postoji kult vođe - lidera u koga niko ne sumnja. I ne vidim da postoje ambicije među članstvom da dođe do promene u ovom trenutku. Ukoliko Kurti ne bude formirao vladu i ukoliko je formira neko drugi, onda može da dođe na sto njegova potencijalna odgovornost pred organima stranke, ali sve dok postoji šansa da formira vladu to neće biti tema unutarstranačkih razgovora“, kaže Pavković za Kosovo onlajn.

Podseća da je Gljauk Konjufca jedan od najboljih kadrova koje Samoopredeljenje ima, ali da je mnogo važnije pitanje da li bi samo nastavio dosadašnju Kurtijevu politiku.

„Od 2005, pa do dolaska Samoopredeljenja na vlast Kurti je koristio izrazito ekstremnu taktiku i okupljao ekstremno desne članove i birače svog pokreta. Od onih uništavanja vozila Unmika i EU do pravljenja nereda na ulicama i bacanja suzavca u Skupštini dok su bili opozicioni poslanici. Dakle, on je bio taj koji je predvodio tu vrstu nestandardne političke borbe i takvim delovanje stekao poziciju neprikosnovenog lidera stranke. I to je još uvek neupitno“, objašnjava Pavković.

Dodaje da Kurti tu taktiku nije napustio ni kada je postao premijer.

„Njegovo vodstvo je neupitno jer je on ovu vrstu taktike institualizovao prema srpskoj zajednici. I to je zapravo način kako zadovoljava svoje ekstremističke potrebe tako što ekstremnu taktiku primenjuje kroz legitiman monopol upotrebe fizičke sile, policije i bezbednosnih struktura Kosova i tako kanališe potrebe svog članstva. Zbog toga mislim da je njegov autoritet neupitan u stranci sve dok ne dođe zvanično do smene u vladi. Onda može biti otvoreno pitanje i njegove pozicije kao predsednika Pokreta“, ističe Pavković.

Kraj „političke karijere“

U moguće promene na vrhu Pokreta Samoopredeljenje ne veruje ni politički analitičar iz Prištine Artan Muhadžiri.

U razgovoru za Kosovo onlajn objašnjava da svako suprostavljanje Aljbinu Kurtiju znači i završetak „političke karijere“ u toj stranci.

„Aljbin Kurti je najmoćniji političar na Kosovu. On dominira kosovskom političkom scenom i ima apsolutnu moć. U Samoopredeljenju postoji ’kult ličnosti’ na čelu sa premijerom Kurtijem i nema šanse da bi neko mogao da mu se suprostavili ili takmiči zato što bi to značilo i kraj njegove političke karijere unutar Samoopredeljenja“, kaže Muhadžiri.

Objašnjava da je Kurti u stranci stvorio „atmosferu odanosti članstva“.

„Sve i da izgubi izbore, sve i da ne postane ponovo premijer on će imati apsolutnu dominaciju unutar Samoopredeljenja. Nema prostora za različita mišljenja jer nema demokratije unutar ove stranke. Kurti odlučuje o svemu“, precizira Muhadžiri.

Kaže da ova vrsta podanosti ide dotle da poslanici u skupštini ponekad namerno citiraju ili prave memove Kurtijevih rečenica kako bi pokazali svoju odanost i ljubav.

„Kada počnete da kritikujete premijera Kurtija jedina opcija je da napustite Samoopredeljenje i to se dogodilo sa nekoliko članova parlamenta. Haki Abazi je poslednji, ali tu je i Lista za porodicu Korenice i drugih. Čim se u potpunosti ne slažete sa Kurtijem jako je teško ostati u stranci jer je tamo takva atmosfera“, navodi ovaj analitičar.

Komentarišući spekulacije da je Gljauk Konjufca jedini realan protivkandidat Kurtiju, Muhadžiri kaže da je takav scenario zamisliv samo ukoliko bi ga Kurti osmislio.

„Konjufca je od početka u Samoopredeljenju. On je Kurtijev najbliži saveznik, uvek je to bio. Stajao je uz Kurtija čak i kada je došlo do podela sa Socijaldemokratama, sa grupom koja je kasnije osnovala ovu stranku. Pokazao je poštovanje i pripadnost premijeru Kurti i ne mislim da je moguće da bi pokušao da zauzme njegovo mesto. Naravno, to je moguće samo ukoliko se sa njim dogovori o tome. Samo ako Kurti to bude želeo i desiće se“, uveren je Muhadžiri.


Pomoć „sa strane“

Saradnik Centra za društvenu stabilnost Marko Miškeljin smatra da bi do promena moglo da dođe, ali samo uz pomoć sa strane.

Tu pre svega misli na SAD i činjenicu nemaju blagonaklon odnos prema aktuelnom premijeru i nameri da formira novu vladu.

U suprotnom, naglašava, lider Pokreta Samoopredeljenja Aljbin Kurti će „počistiti“ konkurenciju.

„Definitivno se u svojim postupcima pokazao kao ličnost koja ima autoritativne sklonosti. Takvi ljudi prvenstveno ’počiste’ bilo kakvu konkurenciju unutar stranke, što je pretpostavljam i sada. To ne znači da ne može doći do disonantnih tonova i da neko neće gledati da iskoristi priliku, ukoliko dođe, a najverovantije hoće, do ozbiljnijih turbulencija oko formiranja vlade i oko samih poteza privremenih prištinskih institucija. Naročito kada imamo u vidu odnose sa SAD. Upravo je to neka putanja kojom se može suprostavi Aljbinu Kurtiju unutar same stranke“, kaže Miškeljin za Kosovo onlajn.

Objašnjava da su loši izborni rezultati uvek predmet unutarstranačkih analiza i kadrovskih promena u kojima bi u prvi plan mogao da dođe aktuelni predsednik Skupštine Gljauk Konjufca.

„Rezultat koji je očekivan i obećan pre samih izbora nije ostvaren. Logični sled okolnosti bio bi da se istraži zašto je došlo do toga. Najveći uticaj na to svakako su imali sami potezi Aljbina Kurtija i sama eskalacija na kojoj je on nažalost radio praktično čitav svoj drugi mandat. Svakako da neko ko je do sada zauzimao poziciju predsednika skupštine ima ipak neku dovoljnu vidljivost kod same javnosti, a to jeste bitno u ovakvim momentima i potencijalnim unutarstranačkim previranjima“, smatra Miškeljin.

Moguće Kurtijeve konkurente vidi i u nekim dosadašnjim ministrima.

„Ukoliko se odvaže mogu upravo biti ličnosti koje će barem izazvati taj autoritet i pokušati da donesu neke promene unutar samog Pokreta. Ali, s obzirom na resurse i period koji je Kurti imao da uspostavi apsolutnu kontrolu, ne može se očekivati da će se tako nešto i desiti“, precizira ovaj analitičar.

Uveren je i da Kurti ne bi dozvolio previranja unutar stranke.

„U zavisnosti od toga kako budu tekli pregovori za formiranje vlade i sami odnosi sa američkom administracijom ne bi trebalo da nas iznenadi ukoliko na kraju i dođe do nekih previranja. Ali, u ovom momentu, ipak najveću prednost bih dao Kurtiju s obzirom da postoji već duži vremenski period u kome ima kontrolu nad samom strankom, čak i u periodu pre nego što je preuzeo vlast. To je nešto što je temeljno pripremao i najverovatnije nešto što će najteže i ispustiti“, naglašava Miškeljin.