Kosovo između očekivanja EU i političke realnosti: Hoće li nova vlada formirati ZSO?

Ilustracija, Vlada Kosova, formiranje ZSO
Izvor: Kosovo Online

Uslov svih uslova, i ništa. I tako od 2013. godine. Za zvaničnike EU „crvena lampica“ gori li gori. Tvrde, formiranje Zajednice srpskih opština trebalo bi da bude jedan od prvih zadataka nove kosovske vlade - bez obzira ko je formirao. Nije nemoguće, ali veoma teško izvodljivo, poručuju sagovornici Kosovo onlajna.

Piše: Arsenije Vučković

„Od Kosova se očekuje da sprovede svoje obaveze koje proizilaze iz Sporazuma o putu normalizacije, kao i svih prethodnih sporazuma iz dijaloga bez daljih odlaganja ili preduslova“, poručile su u zajedničkom saopštenju visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost EU Kaja Kalas i evropska komesarka za proširenje Marta Kos.

I nekadašnji ambasador SAD na Kosovu Džefri Hovenijer smatra isto.

Kaže da bi novog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Petera Sorensena posavetovao da ne pregovara sa Beogradom i Prištinom o novim obavezama sve dok se ne ispune stare, podsećajući da je još 2013. godine dogovoreno formiranje Zajednice srpskih opština, što je, kako ističe, potvrđeno i Briselskim sporazumom i Aneksom iz Ohrida iz 2023. godine.

I dok politički analitičari mahom nagađaju ko bi mogao da formira novu kosovsku vladu, politički analitičar Bljerim Burjani je uveren da bi koalicija Pokreta Samoopredeljenje, Demokratske partije Kosova i Demokratskog saveza Kosova stvorila stabilnost i rešila problem Kosova sa ZSO.

Bivši ambasador u Italiji Aljbert Prenkaj upozorava da Kosovu preti opasnost da bude isključena iz daljih procesa ukoliko ne ispuni uslov „partnera“.

„Kao što vidimo do sada, naši partneri su zainteresovani da što pre imamo konsolidovani parlament i novu konsolidovanu vladu, a za njih je najvažnije da što pre počne primena delova sporazuma iz 2023. godine koji je postugnut sa premijerom Kurtijem i predsednikom Vučićem. Zato traže da što pre počne primena tačaka sporazuma“, rekao je Prenkaj.

Prećutni konsenzus

Ipak, politikolog Ognjen Gogić kaže da između evropskih želja i postizbirnih političkih kombinatorika treba biti realan, a za njega nije realno da nova kosovska vlada formira ZSO, bez obzira ko dođe na vlast.

Prećutni konsenzus, tako naziva ključan razlog zbog čega ne treba očekivati čuda.

„Nije realno da nova vlada formira ZSO, ko god da je formirao. Između albanskih stanaka postoji jedna vrsta prećutnog koncenzusa da se neće žuriti sa formiranjem Zajednice srpskih opština i da to može da bude eventualno adut koje Kosovo može da ponudi Srbiji u zamenu za priznanje“, kaže Gogić za Kosovo onlajn.

Tvrdi da sve albanske stranke formiranje ZSO isključivo povezuju sa priznavanjem Kosova od strane Srbije.

„I to svi oni misle, a samo je Kurti govorio naglas. Svi drugi su zapravo prećutno na toj poziciji jer su sve te stranke i bile na vlasti i bile su u prilici da naprave konkretne korake ka formiranju Zajednice, a to nisu učinili. Jedino je Kurti pravio buku oko toga“, precizira ovaj politikolog.

U najboljem slučaju očekuje da će, u slučaju da novu kosovsku vladu formiraju stranke opozicije „načiniti neke simbolične korake da bi umilostivili Zapad“.

„To su stranke koje su ipak više prijemćive za te sugestije sa Zapada i oni bi možda uputili nacrt Statuta Zajednice srpskih opština Ustavnom sudu što se traži. I to je manje više to. Preko toga ne bi ništa radile“, uveren je ovaj politikolog.

Uporište za ovu tvrdnju vidi i u „jakom izgovoru“ koji bi predstavnici buduće prištinske vlade imali.

„Opštine na severu Kosova su u takvom stanju da nije moguće formirati Zajednicu. Dokle god se ne izaberu nove lokalne skupštine koje bi imale zastupljenost Srba bespredmetno je uopšte razgovarati o formiranju zajednice. To je izgovor zbog čega se odlaže. Ali, treba imati u vidu da ukoliko bi opozicija sada preuzela vlast, oni bi u svojoj opoziciji imali moćnog Kurtija koji bi to blokirao i niko se ne bi usudio sa tako jakim Samoopredeljenjem da formira Zajednicu kada zna kako bi prošli“, naglašava Gogić.

Komentarišući očekivanja predstavnika evropske admnistracije da će nova prištinska vlada ispuniti svoje briselske obaveze koje uključuju i formiranje ZSO, Gogić kaže da su vodeće opozicione stranke: DPK, DSK i ABK „veoma obazrive na impulse sa Zapada“.

„Svi oni nemaju tu politiku koju Kurti ima, a to je da rizikuju odnose sa Zapadom zbog srpske zajednice. Dakle, nije njima vredno da se obračunavaju sa Srbima do te mere da bi rizikovali da budu u izolaciji kao što je Kurti bio“, smatra Gogić.

Najbliži zahtevima Zapada u predizbornoj kampanji bio je lider ABK Ramuš Haradinaj koji je rekao da će odmah po preuzimanju vlasti poslati nacrt Statuta ZSO Ustavnom sudu.

Gogić objašnjava da bi i druge partije opozicije Srbima dale „barem minimalne ustupke“.

„Haradinaj je najskloniji tome da privlači pažnju svojim izjavama, ali generalno sve tri stranke bi bile na toj poziciji, da treba dati neke barem minimalne ustupke i Srbima, pa i Zapadu da bi ne bi rizikovali da budu u situaciji u kojoj je Kurti. Dakle, oni bi bili radi da na tome rade, ali jeste pitanje onog momenta kada se potvrde mandati, kada Samoopredeljenje uđe u parlament, ko bi bio smeo da kod njih izaziva reakciju“, naglašava Gogić.

ZSO na „veresiju“

Lopta je u dvorištu Srbije, a nova kosovska vlada mogla bi ZSO da formira samo na „veresiju“, uzvraća univerzitetski profesor Nedžmedin Spahiu u razgovoru za Kosovo onlajn.

Tvrdi da formiranje Zajednice srpskih opština ne zavisi od nove vlade u Prištini, već isključivo od Beograda.

„To ne zavisi od nove vlade, više zavisi od Beograda. Premijer Kurti je obećao međunarodnoj zajednici i to u pismu povodom članstva u Savetu Evrope, da će ostvariti Zajednicu opština sa srpskom većinom, ali da će zavisiti od toga kada će Beograd krenuti u sprovođenje svojih obaveza. To znači da zastava Zajednice sa srpskom većinom može da se vijori na Kosovu onda kada se zavijori kosovska zastava u Beogradu, u stalnom diplomatskom predstavništvu, odnosno kada zastava Srbije zavijori u stalnom diplomatskom predstavništvu u Prištini. Od toga zavisi“, tvrdi Spahiu.

Zbog toga, naglašava, ZSO će formirati bilo koja vlada i bilo koji kosovski premijer.

„Kada se Srbija odluči da to uradi, bez obzira ko bude činio vladu i ko bio premijer to će uraditi, jer je to i nacionalni interes Kosova“, naglasio je Spahiu.

Uveren je da će, ukoliko Beograd uradi svoj deo posla, to - stopostotno, uraditi i Aljbin Kurti.

Pitanje za njega je šta u slučaju ukoliko opozicija formira novu vladu.

„Možda će oni to uraditi i na ’veresiju’, zahtevajući od Amerikanaca i Evropljana da oni prisile posle Beograd da uradi svoj deo dogovora. I to je razlika. Zato Beogradu više odgovara da opozicija bude na vlasti nego Aljbin Kurti koji je izričit da nema zastave Zajednice dok nema kosovske zastave u Beogradu. To je suštinska razlika između njih. Ukoliko Beograd bude bio spreman zajednica može biti formirana u bilo kom trenutku“, izričit je Spahiu.

Garancije i Srpska lista

Za istraživača studija bezbednosti Nikolu Vujinovića ključno je kakve garancije će Srbi na Kosovu dobiti da ZSO i zaživi.

To bi bilo moguće, smatra, samo ukoliko Srpska lista bude participirala u novoj vladi.

„Svakako da se očekuje od te nove vlade da bude formirana Zajednica srpskih opština kako bi bili ispoštovani svi dogovori sa Srbijom. I Evropska unija to očekuje. Pitanje je samo kada će i koja koalicija formirati tu vladu. Kada se bude formirala, u šta sam ja skeptičan, možemo da očekujemo da će to biti na dnevnom redu“, kaže Vujinović za Kosovo onlajn.

Formiranje ZSO za Evropsku uniju bila bi, zbog Ukrajine, „diplomatski uspeh“, zbog čega se plaši da će evropska administracija prihvatiti i formiranje Zajednice koja bi bila zadovoljenje albanske većine.

„EU žarko želi da se ZSO formira što pre zato što bi time postigla određeni diplomatski uspeh u Evropi koji joj sada beži iz Ukrajine. Drugo, bojim se da će krenuti putem koji je lakši, a to je da zadovolje albansku većinu, a to je da ta ZSO bude prazna ljuštura, nešto što srpska zajednica ne želi i što Srbija i nije dogovorila“, upozova ovaj analitičar.

Jedino rešenje koje bi moglo da garantuje formiranje ZSO jeste da Srpska lista bude deo nove kosovske vlade..

„Jedini koalicioni partner koji može da garantuje da će se Zajednica srpskih opština formirati je Srpska lista. Ako Srpska lista bude deo nove kosovske vlade možemo očekivati da će se ZSO formirati makar i u tom formalnom smislu, ako ništa drugo“, precizira Vujinović.

Smatra i da bez obzira na očekivanja Zapada, za većinu albanskih stranaka pitanje ZSO nije u fokusu pažnje zato što svi očekuje nove izbore.

„A u tim novim izborima ide nova predizborna kampanja koja će opet biti ’Srbi kao glavna meta’“, zaključuje Vujinović.