Nova era u odnosima Srbije i Egipta

Aleksandar Vucic i Abdel Fatah Al Sisi
Izvor: Instagram

Srbija i Egipat otvaraju novu eru u odnosima, poručio je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić, posle decenije i po, prvi predsednik Srbije koji je boravio u zvaničnoj poseti Kairu. Epilog posete je 11 potpisanih bilateralnih sporazuma, među kojima je najvažniji Sporazum o slobodnoj trgovini, koji srpskoj privredi omogućava prodor na tržište od 100 miliona ljudi. Uz dogovore o političkoj, vojnoj, privrednoj saradnji, ovo je bila višetruko značajna poseta, ocenjuju analitičari.

U razgovorima u Kairu istaknuta je obostrana želja da se produbi strateško partnerstvo, utvđeno pre dve godine, tokom posete predsednika Egipta Abdela Fataha Al Sisija Beogradu. Saradnja dve zemlje, koje su diplomatske odnose uspostavile 1908. godine, dostigla je maksimum u vreme Pokreta nesvrtsanih, a danas se nastavlja, u svim oblastima.

Od jula 1956. godine kada su lideri Jugoslavije, Indije i Egipta na Brionima potpisali Deklaraciju o zajedničkoj saradnji i politici – Pokret nesvrstanih, do jula 2024. godine i potpisivanja 11 važnih dokumenata - geopolitičke okolnosti su drugačije, ali ista je potreba da se na svim stranama razgovara o globalnim izazovima.

Sporazum o slobodnoj trgovini predviđa da će u potpunosti biti liberalizovano 87,5 odsto poljoprivrednih i 30,5 odsto industrijskih proizvoda.

Predsednik Srbije je preneo da je sa Al Sisijem razgovarao o svim geopolitičkim pitanjima i svim vidovima saradnje, od poljoprivrede do vojno-tehničke saradnje, te najavio održavanje zajedničke vežbe srpske i egipatske vojske, odnosno specijalnih jedinica.

Naveo je da Srbija i Egipat imaju gotovo istovetan odnos prema sukobu u Ukrajini.

"Želimo mir, prekid vatre. Istovremeno smo i jedni i drugi među retkim zemljama na koje se i dalje vrši pritisak da uvedu sankcije Ruskoj Federaciji, a nismo ih uveli ni jedni ni drugi. Mi smo razgovarali danas i o pitanju rezolucije u Srebrenici, i to na inicijativu predsednika Sisija, koji je bio vrlo korektan. I za nas je važno, sada to sve gledamo, da radimo, da popravljamo stvari iz prošlosti, a da gradimo budućnost, jer Egipat doživljavamo kao iskrenog prijatelja. Razgovarali smo i o Kosovu i Metohiji. Vi znate da je u vreme vlasti Muslimanske braće i Mohameda Morsija Egipat priznao Kosovo, ali da tu nema nikakvih aktivnosti, da tu nema nikakvog ozbiljnog sadržaja", naveo je Vučić.

Da je poseta Kairu višestruko značajna za Srbiju, ukazuje predsednik Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije (IZS) Muhamed Jusufspahić.

On napominje da su zemlje regiona, pre svega muslimanske, arapske zemlje, veoma zainteresovane za Srbiju, i to još od Pokreta nesvrstanih, a verovanto i pre.

"Položaj Srbije, njen privredni razvoj, čini je vrlo zanimljivom za zemlje poput Egipta, Saudijske Arabije", kaže Jusufspahić za Kosovo onlajn.

Dodao je da su bliski odnosi dve zemlje posetom Vučića Egi

tu, kao i Al Sisijevom posetom Srbiji pre dve godine, pospešeni i doprineće boljitku Srbije u svakom smislu, privrednom, geostrateški, ali i u pogledu bezbednosti.

"Ova poseta će utrti pravi put za to. Sve ono što predsednik Vučić radi za dobrobit Srbije u zemljama arapskog, islamskog regiona, već sada daje plodove“, uveren je Jusufspahić.

Dodao je da je Srbija prepoznata kao zemlja koja vodi izbalansiranu spoljnu politiku, čemu doprinosi predsednik Vučić.

Uveren je i da se čvrst stav Egipta po pitanju Kosova – neće menjati.

Egipat, kao mnogoljudska i mnogoreligijska zemlja, u svakom pogledu je "centrala" za taj deo sveta, pre svega muslimanskog.

"To je jedna govornica, predikaonica, u kulturnom, verskom smislu. Ali, i ekonomske potrebe Egipta za plodnim zemljištem, koje Srbija ima, su nezamislive. Iako je Egipat mnogo veći od Srbije, plodna zemlja u Srbiji je itekako veća u odnosu na ono što Egipat ima i tu se naziru potrebe za našim proizvodima, pre svega poljoprivrednim. A, to se onda proširuje i na zemlje regiona", zaključio je Jusufspahić.

Spoljnopolitički komentator Borivoj Erdeljan ukazao je da je Egipat mnogo važnija zemlja nego što se čini na prvi pogled, koja se ne potceniti, te da je dobro što je došlo do ove posete.

"Poslednjih dana, u delikatnom pregovaračkom procesu oko oslabađanja izraelskih talaca i eventualnog prekida vatre u Gazi, Egipat se često pominje. Greška je, ne samo naša nego uopšte, previđati i zanemarivati Egipat, ne samo zbog 100 miliona stanovnika, geostrateškog položaja, Sueckog kanala", ukazuje Erdeljan.

Dodaje da sa svakom zemljom treba razvijati dobre odnose i izvući maksimum iz njih, a ne biti "zaveden" trenutnim dobicima.

"Ako dobijete dobar štih u kartama, ne znači da ste dobili partiju i odneli dobitak. Sve se to trajnije gradi i pažljivije čuva. Uvek treba sa velikim poštovanjem govoriti i o egipatskom narodu, blagorodnom... Često se pravi greška da su svi Arapi isti, ali nisu nikako", rekao je Erdeljan.

Stručnjak za međunarodne odnose Mirko Dautović akcenat stavlja na saradnju u oblasti namenske industrije, jer je, kaže, jedan od glavnih artikala srpske proizvodnje koji zanima Egipat – oružje.

"Ono možda nije najbolje na svetu, ali dobijate 'najveći pucanj za jedan dolar'. Prilično je povoljno i Egipat ga uvozi u značajnim količinama", naveo je Dautović za Kosovo onlajn.

Napominje da je Egipat važna zemlja arapskog sveta, ali i Afrike, te ukazuje na značaj posete u pogledu stalne borbe Srbije da ne postigne priznanje Kosova, odnosno da se dođe do "otpriznavanja".

"Egipat tu stoji u nejasnoj zoni - priznao je Kosovo pod predsednikom Mohamedom Morsijem, kojeg je aktuelni predsednik Abdel Fatah Al Sisi zbacio u puču. I zapravo nije jasno koja je pozicija Egipta u pogledu Kosova. Egipat igra nejasnu ulogu u tome, jasno je da ne podržavaju nezavisnost Kosova, ali da li aktivno rade na otpriznavanju Kosova, nisam siguran", rekao je Dautović.