Radaković: Vlada predvođena DPK ili DSK imala bi bolju saradnju sa srpskom zajednicom

Dušan Radaković
Izvor: Kosovo Online

Izvršni direktor Centra za zastupanje demokratske kulture u Severnoj Mitrovici Dušan Radaković ocenio je da će naredna vlada, ukoliko bude predvođena Demokratskom partijom Kosova ili Demokratskim savezom Kosova, zauzeti drugačiji stav prema srpskoj zajednici od Samoopredeljenja i dovesti do bolje saradnje te zajednice sa Ministarstvom za lokalnu samoupravu.

Radaković je istakao da bi se, takođe, saradnja srpske zajednice sa Prištinom poboljšala ukoliko Samoopredeljenje ne bude na vlasti nakon 28. decembra.

„Neko ministarstvo će sigurno dobiti neki srpski politički subjekt koji uđe u vladu, sigurno neka zamenička mesta, Ministarstvo za povratak, što je po Ustavu. Možda još neko ministarstvo. U prošlosti smo imali iskustvo da je to bilo Ministarstvo za zajednice i povratak, zamenik ministra poljoprivrede, ministar lokalne samouprave, tako da su se dešavali slučajevi da dva ili tri ministarstva pripadnu srpskoj zajednici“, rekao je on.

Dodao je da je prirodno da 10 srpskih opština imaju saradnju sa Ministarstvom za lokalnu samoupravu, a da aktuelna situacija sa ministrom Krasnićijem ne treba da se ponovi.

„Videćemo šta će glasači doneti, ali je prirodno da imaju neku saradnju. Deset opština moraju sarađivati sa Ministarstvom za lokalnu samoupravu i to ministarstvo, kao i Ministarstvo finansija, mora da da podršku. Tako da očekujem da će biti lakše ako DPK ili DSK ili neka druga politička struktura osvoji glasove za novu vladu u odnosu na Samoopredeljenje, jer oni u zadnjih pet godina nemaju nikakvu saradnju sa Srpskom listom“, poručio je Radaković.

Ocenjuje da će ove stranke će imati veće poverenje i razumevanje, kao i rešenja za konkretne probleme srpske zajednice, što bi trebalo da bude i deo potencijalnog koalicionog sporazuma ako se pravi vlada čiji će deo biti srpski politički subjekti, uključujući Srpsku listu.

Ukazuje i na razliku između koalicije u kojoj srpska zajednica može nešto da dobije i Samoopredeljenja, koje odbija saradnju pre svega sa Srpskom listom.

„Ako se formira vlada koju očekujem, za koju se nadamo da će je napraviti DPK/DSK/ABK i ostali subjekti, moguća je koalicija sa Srpskom listom. Onda će, naravno, i lakše prodisati svih 10 opština sa srpskom većinom i imati bolju saradnju sa budućim ministrom za lokalnu samoupravu od gospodina Krasnićija“, zaključio je Radaković.

Samoopredeljenje, prema njegovoj oceni, neće formirati koaliciju, već će zahtevati nove parlamentarne izbore u aprilu za vreme predsedničkih izbora. Jedini izuzetak za saradnju, napominje, može da bude stranka Za slobodu, pravdu i opstanak, ukoliko osvoji mandat.

„Ono što ja mislim da može biti, jer je bilo u prošlosti, je ta koalicija, ako DPK i DSK budu imali većinu. Očekujem da je negde možda i prirodno da Srpska lista bude njen deo da bi imali tih čuvenih 61 poslanika. Ta je koalicija moguća ako im zafali određeni broj glasova srpske zajednice, videćemo da li je osam, devet ili 10 što se tiče SL. To je jedina solucija“, naveo je Radaković.