Agencija za sprečavanje korupcije: Utvrđen sukob interesa pri sankcionisanju Hasanija
Agencija za sprečavanje korupcije utvrdila je nepravilnosti tokom odlučivanja u Senatu Univerziteta u Prištini o sankcionisanju profesora Envera Hasanija. Ova institucija naložila je hitnu obustavu sprovođenja odluke Etičkog saveta i zatražila od Senata Univerziteta u Prištini da predmet vrati na potpuno ponovno razmatranje.
Agencija za sprečavanje korupcije utvrdila je sukob interesa u procesu odlučivanja na Univerzitetu u Prištini o sankcionisanju profesora Envera Hasanija jer su rektor Arben Hajrulahu i dekan Pravnog fakulteta Avni Puka bili prisutni tokom razmatranja i glasanja o ovom pitanju u Senatu, iako su se nalazili u situaciji sukoba interesa, prenosi Koha.
Prema navodima Agencije, učešće rektora Univerziteta u Prištini Arbena Hajrulahua i dekana Pravnog fakulteta Avnija Puke na sednici održanoj 20. februara, na kojoj je razmatrana i usvojena odluka Etičkog saveta kojom je Hasaniju izrečena pismena opomena i jednogodišnja zabrana mentorstva na svim nivoima studija, predstavlja sukob interesa.
U odluci se pominju i otvoreni sporovi koje profesor Hasani vodi sa rektorom Hajrulahuom i dekanom Pukom. Protiv Hajrulahua je podneo tužbu, dok je Puka prijavio Hasanija zbog navodnih prekršaja, nakon što je Hasani osporio doktorat dekana Pravnog fakulteta.
Prema oceni Agencije, obojica su morali fizički da napuste sednicu Senata tokom odlučivanja o Hasaniju.
„Arben Hajrulahu i Avni Puka, osim što su se izuzeli iz rasprave i glasanja, morali su u potpunosti da budu isključeni iz razmatranja ovog pitanja, uključujući i fizičko napuštanje sednice Senata tokom glasanja o odluci Etičkog saveta, kako bi se garantovala nepristrasnost procesa, očuvao integritet procesa odlučivanja i ojačalo poverenje javnosti u instituciju, u skladu sa zakonskom obavezom upravljanja i rešavanja svake situacije ili okolnosti sukoba interesa“, navodi se u odluci.
Prema toj odluci, njihovim prisustvom u sali situacija sukoba interesa nije bila adekvatno rešena.
Odluka o sankcionisanju bivšeg rektora Hasanija prošla je i Upravni odbor Univerziteta u Prištini, uprkos činjenici da je slučaj sukoba interesa u tom trenutku bio predmet razmatranja Agencije za sprečavanje korupcije.
U avgustu 2024. godine dekan Pravnog fakulteta prijavio je bivšeg predsednika Ustavnog suda zbog prevare. Puka je tvrdio da Hasani tokom akademske 2023/2024. godine nije održao predavanja za koja je bio plaćen. Takođe je naveo da je Hasani akademska zvanja stekao nezakonito, ne poštujući trajanje prethodnih zvanja propisano Statutom.
Godinu dana ranije, Enver Hasani je pismom prijavio Puku, navodeći da je obmanuo javnost tvrdnjom da je doktorirao u Italiji.
Slučaj protiv Hasanija bio je praćen i drugim sukobima unutar Univerziteta u Prištini.
0 komentara