Bogoslovija u Prizrenu deli sudbinu srpskog naroda

U obnovljenom zdanju Sime Andrejevića Igumanova, u prizrenskoj Bogosloviji “Sveti Kiril i Metdije” uči deveta generacija bogoslova.Tu su smešteni sa profesorima i imaju sve uslove za rad, ima ih sa Kosova ali i iz drugih krajeva Srbije.
Bogosloviju u Prizrenu su završili ili bili njeni profesori mnoge znamenite ličnosti iz crkvenog života. Među njima su i 44. patrijarh srpski Pavle i sadašnji Irinej, piše RTS.
Duhovna škola Svetih Kirila i Metodija u multinacionalnoj sredini osnovana je daleke 1871. godine. Kroz vreme delila je sudbinu naroda.
Grad-muzej na obodu Metohije, Prizren, jedini je u ovom delu Balkana koji ima deset srednjovekovnih svetinja, koje svedoče o životu Srba na ovim prostorima. Do dolaska misije Ujedinjenih nacija bilo ih je 12.000, danas u gradu živi njih sedamdesetak.
Prema tradiciji Prizrencem se smatrao građanin koji je govorio albanski, srpski i turski jezik.
"Kako sada pronaći neku meru funkcionisanja, kako uvažavati različitost, a opet sa druge strane ostati dosledan predanju i učenju svoje crkve", pita se jeromonah Isidor, zamenik rektora Bogoslovije "Svetih Kirila i Metodija".
O Prizrenu lepe reči imaju i učenici koji su se doselili u ovaj grad iz drugih krajeva Srbije.
"Prizren je stvarno lep, što kažu carski grad cara Dušana i podseća me na Novi Pazar, stanovništvo je gostoljubivo", kaže učenik Bogoslovije Vladan Komatina iz Novog Pazara.
Učenici pojanjem najavljuju nova jutra na radost svih pravoslavaca, odlučnih da žive u Prizrenu.
0 komentara