Danski "Altinget": Slanje zatvorenika da služe kaznu na Kosovu štetno
Prema pisanju danskog lista "Altinget", sporazum između Danske i Kosova o slanju zatvorenika na služenje kazne na Kosovo je štetno, jer se na taj način ugrožavaju deca koja imaju pravo da posećuju svoje roditelje, prenosi Koha.
"Deca imaju pravo da posećuju svoje roditelje u zatvoru, ali to može biti veoma skupo i teško i može da ugrozi njihov odnos. To na kraju može biti u suprotnosti sa članom osam Evropske konvencije o ljudskim pravima, koji se bavi pravom na porodični život", piše taj danski ist.
Brojne nevladine organizacije u Danskoj reagovale su na ovakvu odluku. Direktor Odeljenja za decu Rasmus Kjeldal rekao se da to nerazumno opterećuje decu.
"Postaje veoma komplikovano, nebezbedno i skupo, jer nemate obezbeđenje za transportnu podršku i koliko poseta je moguće tokom godine. To je i nerazumno opterećenje za decu", kaže Kjeldal.
Organizacije u Danskoj pozvale su da se zakon promeni, tako da zatvorenici koji imaju decu ne izdržavaju kaznu na Kosovu.
Ministar pravde Danske Nik Hekerup, koji je sa kosovskom koleginicom Aljbuljenom Hadžiu potpisao ugovor o iznajmljivanju zatvora je nedavno podneo ostavku.
Novi danski ministar pravde Matijas Tesfaje rekao je da je svrha Nacrta zakona da se osigura da osuđenici koji budu deportovani imaju ista prava kao i zatvorenici u Danskoj.
Cilj sporazuma je da 300 od trenutno 346 stranaca osuđenih na deportaciju kaznu služi na Kosovu, a o zakonu će se u petak raspravljati u danskom parlamentu.
Sporazum Danske i Kosova o iznajmljivanju zatvorskih ćelija vredan je preko 200 miliona evra i važi deset godina.
0 komentara