EU i UNDP sa zabrinutošću uzimaju u obzir kontroverzu o prošlosti kuće Džafera Deve

Kuća nacističkog kolaboracioniste Džafera Deve
Izvor: Facebook

Nakon što su najavili restauraciju kuće Džafera Deve, inače istaknutog nacističkog kolaboracioniste koga je odlikovao Hitler, iz EU i UNDP saopštavaju da sa zabrinutošću uzimaju u obzir kontroverzu koja povezuje prošlost zgrade i da trenutno rade na alternativama za dobrobit lokalne zajednice i dijaloga među zajednicama, prenosi Kossev.

EU i UNDP su to poručile u u zajedničkom odgovoru večeras sa kosovskim ministarstvom kulture, omladine i sporta, posle objave da su započeli restauratorske radove u vrednosti od 300.000 evra kako bi obnovili kuću Džafera Deve, a za kojeg istoričari podsećaju na to da se radi o istaknutoj figuri Vermahta.

EU, UNDP i kosovsko ministarstvo kulture, omladine i sporta večeras oštro osuđuju i navode da imaju „nultu toleranciju“ prema bilo kom obliku rasizma, diskriminacije, predrasuda na osnovu etničke pripadnosti, koji pokušava da opravda ili promoviše rasnu mržnju i diskriminaciju.

"Tolerancija, mir i poštovanje svih ljudskih bića su najbitnije zajedničke vrednosti Evropske unije, UNDP-a i Ministarstva kulture, omladine i sporta", naveli su ovi partneri na zajedničkom projektu "Kulturno nasleđe kao pokretačka sila dijaloga među zajednicama i društvene kohezije".

Ovaj projekat, koji ima za cilj renoviranje, kako su večeras naveli „dotične kuće“, zajednički je napor u okviru instrumenta Evropske unije koji, kako ističu, „doprinosi stabilnosti i miru“, a sprovodi ga UNDP, u bliskoj saradnji sa Ministarstvom kulture, omladine i sporta, uz sporazum koji je potpisao UNDP o podeli troškova za renoviranje ovog objekta.

"Očuvanje i rehabilitacija kulturnog i verskog nasleđa je vođeno potrebom da se obezbedi njegovo postojanje za potomstvo, fokusirajući se na arhitektonske vrednosti takvih lokaliteta", objasnili su.

Tri partnera u zajedničkom saopštenju večeras, koje nije dostavljeno redakciji Kosovo onlajna, ponavljaju da se kuća Džafera Deve, koju su 1930. godine podigle austrijske arhitekte i radnici, nalazi u centru Mitrovice, a da je od 1945. godine, prešla u društvenu svojinu, korišćena je kao bolnica, sirotište, a jedno vreme i kao zgrada opštine.

"Zgrada pripada modernom zapadnoevropskom stilu i prva je takve vrste u Mitrovici, sa brojnim spoljnim ukrasima, karakterističnim za njen stil. Kuća se nalazi na privremenoj listi zaštićenih spomenika kulturnog nasleđa na Kosovu", navode UNDP, EU i kosovsko ministarstvo kulture, predstavljajući dalje detalje.

"Iako je zbog svoje arhitektonske vrednosti proglašena spomenikom kulture, kuća je propala. Planirana restauracija će obezbediti da se njene arhitektonske vrednosti vrate, a kuća ponovo bude vraćena zajednici. Kada bude obnovljena i funkcionalizovana, kuća će imati dvostruku namenu: prizemlje će obezbediti prostor za kulturne i društvene događaje, dok će na prvom i drugom spratu biti smešten Regionalni centar za kulturno nasleđe. Kulturni centar, kada bude potpuno renoviran i funkcionalan, služiće kao centar za okupljanje lokalnih zajednica, istraživanje ideja, promovisanje interkulturalizma, tolerancije i povezanosti", navode.

Štaviše, tvrde da, pored vrednosti koje će "kuća" doneti lokalnim zajednicama, ona ima "izuzetne vrednosti za kulturu, arhitekturu regiona i društvo uopšte".

Kuća se, prema izvorima u Južnoj Mitrovici, smatra za najstariju kuću u gradu na Ibru. Nju su kosovske vlasti proglasile za spomenik kulture, i opisavši je kao građevinu velike istorijske, kulturne i arhitektonske vrednosti.

Još 2014. plan je bio da se uloži 150.000 evra u njenu restauraciju, kako bi postala "muzej Džafera Deve i njegove porodice", a imala bi i "sobe za međunarodne goste".