Hadžiu: Sudski i tužilački savet ne predlažu članove jer se plaše
Vršilac dužnosti kosovskog ministra pravde Aljbuljena Hadžiu iznela je niz optužbi protiv Sudskog saveta Kosova i Tužilačkog saveta Kosova, prenosi Koha.
Kako navodi taj prištinski list, oba pravosudna tela još nisu poslala imena svojih predstavnika u Grupu eksperata za reformu i proveru u pravosuđu, koju je oformila Vlada Kosova.
Prema rečima Hadžiu, Sudski savet i Tužilački savet se protive proveri stanja, jer se, kako je navela, plaše tog procesa.
Predsednik Tužilačkog saveta Kosova Bahri Hiseni istakao je da su prihvatili poziv kosovskog Ministarstva pravde, ali da je situacija sa pandemijom kovid-19 uzrok što odluke nema još uvek.
Hiseni, takođe, ne smatra proveru u pravosuđu neophodnom, jer kaže da se takav proces desio pre mnogo godina.
Da je pandemija kovid-19 na Kosovu onemogućila donošenje odluke, kao razlog je dao i predsednik Sudskog saveta Kosova Skender Ćoćaj.
U odluci odlazeće Vlade Kosova, donetoj krajem februara o formiranju Grupe eksperata za proveru, navedeno je da je Ministarstvo pravde dužno da zatraži od oba Saveta da predlože svoje predstavnike.
Kako se dodaje, do 30. maja očekuje se da grupa od deset eksperata podnese vladi izveštaj o scenarijima i elementima provera u pravosudnom sistemu.
0 komentara