Istraživanje: Najviše dezinformacija ima o severu Kosova i dijalogu
Građani Kosova se najčešće susreću sa dezinformacijama kada su u pitanju politički događaji, pre svega o severu i dijalogu, pokazuju podaci koje je objavila platforma za proveru činjenica hibrid.info, prenosi Ekonomija onlajn.
Podaci platforme hibrid.info – koja je članica Međunarodne mreže za proveru činjenica (IFCN) – pokazuju da su građani uglavnom dezinformisani o dešavanjima na severu Kosova, odnosima Kosova i Srbije, kao i dešavanjima u opštinama i regionima naseljenim srpskom većinom na Kosovu.
Sever Kosovo vodi sa 12,3 odsto vodi na listi lažnih vesti, a zatim sledi dijalog sa 3,1 odsto.
Podaci izveštaja su izvučeni iz mesečnih izveštaja hibrid.info za period jul – decembar 2022. godine.
Podaci Hibrid.info pokazuju da "sumnjivi mediji" - oni koji nisu registrovani kao pravna lica ili nemaju podatke o svojoj delatnosti - nisu jedini koji šire dezinformacije.
Podaci Nacionalnog demokratskog instituta (NDI) pokazuju da skoro polovina građana Kosova ne proverava informacije koje dobija na društvenim mrežama, iako 85 odsto veruje da portali ponekad objavljuju lažne vesti.
Iz tog razloga, pored potrebe za profesionalizmom i poštovanjem novinarskog etičkog kodeksa od strane medija, Škeljzen Osmani, osnivač hibrid.info platforme, rekao je da je veoma važno uključiti digitalno i medijsko obrazovanje u školsko obrazovanje.
„Ovo bi pomoglo korisnicima digitalnog sadržaja da razviju kritičko prosuđivanje od malih nogu. Porast kritičkog i analitičkog prosuđivanja čini čitaoce pažljivijim u pogledu utvrđivanja autentičnosti informacija koje čitaju i, kao rezultat, manje izloženim napadima dezinformacijama“, rekao je Osmani za Radio Slobodna Evropa.
Podaci kompanije Meta, objavljeni početkom 2022. godine, pokazuju da na Kosovu ima oko 870.000 korisnika Fejsbuka.
0 komentara