Za građane Kosova od danas nije potrebna viza za ulazak u Izrael
Izvor: Lajmi
Građanima Kosova od danas nije potrebna viza za ulazak u Izrael u turističke svrhe, sve dok imaju važeći kosovski pasoš i unapred podnesu elektronski zahtev za ETA-IL, prenosi Gazeta ekspres.
Ovo je rezultat sporazuma o ukidanju viza između Izraela i Kosova potpisanog 18. juna 2024. godine, koji je ratifikovan 5. februara 2025. godine, a stupio je na snagu danas, 5. maja.
Međutim, od 1. januara ove godine svi putnici iz zemalja kojima je ukinuta viza, uključujući Kosovo, moraju da dobiju elektronsku dozvolu putovanja (ETA-IL) pre ulaska u Izrael. Ova dozvola važi za boravak do 90 dana i košta 25 izraelskih šekela (malo više od sedam evra).
Da bi se zainteresovani prijavili za ETA-IL, moraju posetiti zvaničnu veb stranicu izraelske vlade. Proces je jednostavan i obično je potrebno manje od 72 sata da se dobije odobrenje.
0 komentara