Jovanović: Neonacizam na Kosovu u punom zamahu, revizija istorije traje decenijama

Luka Jovanović
Izvor: Kosovo Online

Kosovo i dalje neguje neonacističku politiku, kaže za Kosovo online istoričar iz Severne Mitrovice Luka Jovanović, komentarišući obnovu kuće Džafera Deve u Južnoj Mitrovici i ocenjuje da je to urađeno u kontekstu šireg pokreta revizije istorije kod Albanaca.

Jovanović podseća da je prethodno EU obustavila radove na obnovi kuće Džafera Deve, nakon alarma iz srpske i međunarodne javnosti, a da su to obrazložili time da je Deva kontroverzna ličnost, odnosno "ličnost sa neodređenom istorijskom ulogom".

"Najpre treba reći da je on ličnost sa jasno određenom istorijskom ulogom, ličnost koja je od 1941. do 1943. bila okupacioni upravnik, odnosno u nacističkom režimu upravnik Kosovske Mitrovice, a od 1943. do kraja rata ministar unutrašnjih poslova kvislinške Albanije. Znači, ličnost koja je najpre na terenu Kosovske Mitrovice, a onda i na širem prostoru tadašnje kvislinške tvorevine, bila zadužena za hapšenja, likvidaciju svih antinacističkih i antifašističkih elemenata na terenu. Znači, ličnost koja je bila zadužena da sprovodi politiku Adolfa Hitlera", objašnjava Jovanović, dodajući da se za takvu ličnost ne može nikada reći da je sa nerazjašnjenom ulogom.

Prema njegovim rečima, Džafer Deva je osvedočeni fašista i nacista koji je svoju ulogu prikazao kroz hapšenja, ubistva mnogih Srba antifašista, mnogih Jevreja antifašista, čak i mnogih Albanaca antifašista.

"Takvoj ličnosti nije mesto u javnom narativu, još manje u akcijama i poslovima Evropske unije koja teži ka multikulturalnosti, teži ka demokratiji, teži ka vladavini prava, ali i borbi protiv nacizma, odnosno neonacizma. Mi smo mogli videti da je u narednom koraku koje je preuzelo takozvano Kosovo, odnosno koje je reagovalo saopštenjem da će samo krenuti u obnovu navedene kuće, što je i realizovalo, pokazalo zapravo svoju neonacističku politiku koju i dalje neguje", smatra naš sagovornik.

Poruka je, kaže, jasna - da je neofašizam u svim državama koje su bile velike pristalice Adolfa Hitlera danas na snazi, da su mnoge države zvanično ili poluzvanično na kormilu upravo takve politike obnove i restauracije ličnosti koje su bile glavni služioci tog režima.

"To svakako ne znači dobro za one zajednice i one države kojima pripadaju Srbi, kojima pripada država Srbija, odnosno države i narode članove antifašističkog bloka, koji nikada nisu negovali nacističku politiku. Svakako znači da je to opet urađeno u kontekstu šireg i većeg pokreta na Kosovu i Metohiji, odnosno kod samih Albanaca koji traje već desetinama godina, jednog jačeg zamaha revizije istorije i istorijskih ličnosti", navodi Jovanović.

On podseća da su osim kuće Džafera Deve u Južnoj Mitrovici, najznačajnije ulice i najznačajniji spomenici kulture posvećeni upravo tim ličnostima koje su bili osvedočeni saradnici okupatora.

"Pa vi ćete tako naći da je Kulturni centar u Južnoj Mitrovici posvećen Redžepu Mitrovici, odnosno premijeru kvislniške Albanije pod nacističkim fašističkim režimom, da svoje glavne ulice imaju Bislim Bajgora, Jusuf i Bajazit Boljetinac i niz tih ličnosti koje su osvedočene sluge i osvedočeni nacisti i fašisti", ističe Jovanović.

Dodaje i da ne treba da čudi činjenica što je kuća Džafera Deve obnovljena, jer je, kako ocenjuje, neonacizam na Kosovu danas u značajnom zamahu.