KEDS: Sa energetske mreže isključeno 90 odsto preduzeća
Devedeset odsto preduzeća isključeno je sa mreže snabdevanja električnom energijom 16. avgusta, dok će preostale kompanije biti isključene u narednim danima ukoliko ne postignu dogovor sa nekim od dobavljača licenciranih od strane Regulatorne kancelarije za energetiku , saopšteno je iz KEDS-a, prenosi Kosova pres.
Predstavnik Kosovske kompanije za distribuciju električne energije (KEDS) Luljzim Krasnići rekao je da danas nije bilo isključenja preduzeća sa energetske mreže, ali da će se to nastaviti sledeće nedelje.
„Većina, više od 1.400 brojila električne energije, identifikovanih kao vlasništvo preduzeća, isključena je juče, oko 90 odsto njih je isključeno. Preostali deo će biti isključen u narednim danima, ako ne postignu dogovor ni sa jednim od dobavljača licenciranih od strane Regulatorne kancelarije za energetiku“, rekao je on.
Nakon odluke Drugostepenog veća Privrednog suda i obaveštenja dobijenog od Regulatorne kancelarije za energetiku (RUE), KEDS je obavestio preduzeća koja nisu zaključila ugovore, da će biti prinuđena da sprovede odluku, upozoravajući da će nepostupanje rezultirati isključenjem sa mreže počev od 16. avgusta.
KEDS je naglasio da je zakonski zabranjeno dozvoliti nastavak snabdevanja električnom energijom kupcima koji nemaju važeći ugovor sa licenciranim dobavljačem.
Kosovska privredna komora je, kroz reakciju, saopštila da proces ima niz zakonskih i proceduralnih kršenja, apelujući na Vladu Kosova i RUE da odmah obustave sprovođenje odluke i otvore transparentan proces preispitivanja.
„Ponavljamo da će oblik koji je izabrala RUE, uz prećutnu podršku svih relevantnih institucija, izazvati ozbiljne posledice po ekonomiju zemlje, uključujući značajno povećanje cene električne energije, povećanje cene proizvoda, rizik za hiljade radnih mesta, smanjenje lokalne proizvodnje i njeno utapanje uvozom koji se svakodnevno povećava, i zatvaranje velikog broja poslovnih aktivnosti“, navodi se u odgovoru Privredne komore.
Kosovska privredna komora je takođe saopštila da će nastaviti pravnu bitku protiv Regulatorne kancelarije za energetiku, upozoravajući na mogućnost pokretanja slučaja pred Vrhovnim sudom i, ako je potrebno, pred Ustavnim sudom.
Demokratski savez Kosova nazvao je isključenje stotina preduzeća sa mreže za snabdevanje električnom energijom od strane KEDS-a progonom, i pozvala Specijalno tužilaštvo da se što pre pozabavi institucijama poput RUE i osigura da ovo ne prođe nekažnjeno.
U međuvremenu, Demokratska partija Kosova opisala je isključenje preduzeća sa mreže za snabdevanje električnom energijom kao ekonomsku katastrofu, ističući da ova situacija ugrožava preko 100.000 porodica na Kosovu, zbog nedostatka snabdevanja energijom i prekida ekonomske aktivnosti preduzeća.
Reagovala je i Alijansa za budućnost Kosova, koja je naglasila da su kosovska preduzeća ostavljena na milost i nemilost energetske mafije.
0 komentara