Komemorativni skup posvećen novinaru Nikoli Beševiću u Gračanici
Komemorativni skup, posvećen nedavno preminulom novinaru i likovnom stvaraocu Nikoli Beševiću, biće održan u sredu 4. decembra u 19 časova u Domu kulture u Gračanici.
Nikola Bešević je svoj profesionalni vek posvetio novinarstvu i likovnoj umetnosti i jedini je srpski novinar i stvaralac, koji nikada nije napustio Prištinu i svoj grad, gde je i umro 8. oktobra 2019. godine.
Bešević je posebno pratio tokove na savremenoj slikarskoj sceni i pratio rad slikara sa Кosova pišući o njima, govoreći na izložbama i podržavajući njihov rad i u posleratnim periodu.
Кao novinar reporter, pratio je tragične događaje tokom raspada Jugoslavije.
Posle NATO bombardovanja i sukoba na Кosovu 1999. godine sarađuje, piše i fotografiše za više beogradskih redakcija, a najviše se, javljao za novinsku agenciju „Beta“.
Takođe, pratio je brojne i važne događaje na posleratnom Кosovu putujući, najčešće bez pratnje i zaštite, a mediji su zabeležili da je nekoliko puta bio i meta napada.
O životu i radu Nikole Beševića govoriće njegova supruga Armenija Bešević, novinarka i koleginica iz prištinskog Jedinstva Momirka Čanković, generalni sekretar Udruženja novinara Srbije Nino Brajović, novinar i publicista Đorđe Jevtić i književnik Živojin Rakočević.
Bešević je sahranjen na pravoslavnom groblju u Prištini.
Кomemorativno veče posvećeno Nikoli Beševiću, organizuju Udruženje novinara Srbije i Dom kulture „Gračanica“.
0 komentara