Komf: Sva deca obolela od morbila na Kosovu bila nevakcinisana

Vakcina
Izvor: Ekonomia Online

Koalicija nevladinih organizacija za zaštitu dece (Komf) izrazila je zabrinutost zbog porasta broja slučajeva morbila među decom na Kosovu i pozvala na intenziviranje vakcinacije na terenu, uključujući pristup „od vrata do vrata“.

Poslednjih nedelja identifikovano je 10 slučajeva dece obolele od morbila na Kosovu, a svi potvrđeni slučajevi bili su nevakcinisani, prenosi Koha.

Organizacija ističe da zabrinutost izaziva i pad obuhvata vakcinacijom MMR vakcinom protiv morbila, zauški i rubeole kod dece uzrasta od 12 do 24 meseca, što, prema njihovim rečima, povećava rizik od izbijanja bolesti koje se mogu sprečiti vakcinacijom.

Komf je pozvao roditelje i zakonske staratelje da vakcinišu decu u skladu sa redovnim kalendarom imunizacije, naglašavajući da je vakcinacija zakonska obaveza i ključna mera zaštite zdravlja dece.

„Vakcine su najefikasnije sredstvo za sprečavanje opasnih bolesti, naučno su testirane i bezbedne“, navodi se u saopštenju Komfa.

Organizacija je takođe pozvala roditelje da ne nasedaju na dezinformacije i da se za sve nedoumice obrate zdravstvenim radnicima u centrima porodične medicine.

Istovremeno, Komf je zatražio od zdravstvenih institucija da intenziviraju identifikaciju nevakcinisane dece i organizuju vakcinaciju u zajednici, uključujući i kućne posete.

Prema oceni Komfa, potreban je koordinisan institucionalni odgovor i snažnije kampanje za podizanje svesti kako bi se povećao obuhvat vakcinacijom i zaštitilo javno zdravlje.