Međunarodni dan nestalih obeležen u Beogradu: Uskoro nastavak rada na Zakonu o nestalima, porodice traže odgovore

Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije organizovala je danas konferenciju za medije u Beogradu "Gde su nestali", povodom Međunarodnog dana nestalih, 30. avgusta. Predstavnici državnih institucija najavili su da se uskoro očekuje nastavak rada na Zakonu o nestalima, koji porodice žrtava nestrpljivo čekaju.
Predsednica Koordinacije Mirjana Miodrag Božin tim povodom poručila je da su pitanja nestalih još nerešena.
"Procenjuje se da je u sukobima u bivšoj SFRJ nestalo više od 40.000 lica. Moram da prozovem međunarodnu zajednicu jer su se za vreme njihovog rada desili strašni zločini. Moramo se izboriti da naši najmiliji imaju spomenik. Pitanja ima mnogo. Pitanje je koliko naše društvo pokazuje brigu i zainteresovanost za ovo pitanje. Teška je situacija u regionu kad je u pitanju ekshumacija, još je gora situacija na prostoru KiM po tom pitanju, jer se tu umešala visoka politika. Pojedinim novonastalim državama odgovara nejasna situacija jer 'kad nema tela, nema ni zločina'", kazala je Božin.
Predsednik Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije Veljko Odalović poručio je da je ova tema najteža posledica rata na prostoru SFRJ.
"Srpske žrtve su nastali i zločini nad Srbima desili su se na prostorima koji su bili pod međunarodnim posmatranjem. Na svakom prostoru, i u Hrvatskoj, Srebrenici, prostoru KiM, sve je bilo na mestu koje je kontrolisala međunarodna zajednica. Više od jedne trećine od ukupnih broja nestalih su Srbi. Isto je i sa telima koja se nalaze u mrtvačnicama. Bar 90 tela u mrtvačnici u Prištini su srpska. Danas imamo jednu blokadu Zagreba i Prištine ovim povodom", rekao je Odalović.
Dodao je da će institucije biti odgovorne da nastave sa radom u potrazi za nestalima jer su oni žrtve zločina.
"Juče sam morao da reagujem na izjavu Aljbina Kurtija koji ne priznaje da je 570 Srba od 1012 nestalih i da su njih ubili oni koje on danas veliča. To za njega nije tema i on o tome ne želi da priča", kazao je Odalović naglašavajući da se Srbija, pak, odlučno "suočila sa svim što je našla na svojoj teritoriji".
Okupljenima se obratio i pomoćnik ministra za zapošljavanje, rad, boračka i socijalna pitanja Duško Ćutilo koji je pozvao sve na solidarnost sa članovima porodica nestalih.
"Rešavanju pitanja nestalih moramo pristupiti odgovorno i svakog dana u godini moramo da tražimo istinu. Želim posebno da istaknem da će resorni ministar Nemanja Starović uskoro obnoviti aktivnost Radne grupe kako bi ona nastavila rad na nacrtu Zakona o nestalim licima", rekao je Ćutilo, dodavši da će Republika Srbija u narednom periodu ulagati sve napore u negovanju kulture sećanja.
Zamenik predsednika Koordinacije Duško Čelić podsetio je da je 2.9.2019. godine, delegaciju Koordinacije primio predsednik RS Aleksandar Vučić povodom Međunarodnog dana nestalih.
"Govorili smo o Zakonu o nestalim licima. Tada, 2. septembra, predsednik je dao podršku za donošenje Zakona i to svake godine ponavljamo. Radna grupa je skoro završila rad na njegovom nacrtu, ali se 2021. godine, iz nama nepoznatih razloga, zastalo sa tim. Prošle godine, tadašnji resorni ministar je rekao da će se nastaviti sa radom, ali se od tih reči nije odmaklo dalje. Imali smo 22. avgusta ove godine sastanak u ministarstvu. Više ne pitamo da li će se doneti zakon, nego kada će se doneti zakon", istakao je Čelić.
Komesarka Komesarijata za izbeglice i migracije Vlade RS Nataša Milosavljević istakla je da obeležavanje Međunarodnog dana nosi obavezu da se nikad ne zaborave nestali.
"Svaka nestala osoba je nečiji otac, brat, sin ili rođak. Danas upućujemo svima apel da se maksimalno angažuju da bi porodice nestalih mogle da nađu svoj mir. Uradićemo sve što je potrebno podržavajući Komisiju za nestale koja ovde ima ključnu ulogu u potrazi za istinom", kazala je Milosavljević.
Generalni sekretar Crvenog krsta Srbije Ljubomir Miladinović rekao je da u ime Crvenog krsta Srbije izražava poštovanje za porodice nestalih, budući da mnoge porodice još ne mogu da završe proces tugovanja.
"Ovo je prilika da se podseti javnost da je svaka informacija o nestalim osobama veoma važna. Nepoznata sudbina nestalih najteža je humanitarna posledica sukoba", kazao je Miladinović.
Nakon Konferencije za medije, delegacija Koordinacije, porodice nestalih, ubijenih i poginulih lica uz prisustvo ostalih učesnika položili su venac i cveće na spomenik svim žrtvama ratova 1990-ih godina na prostoru bivše Jugoslavije u Tašmajdanskom parku.
0 komentara