Mitropolit Teodosije: Kad nam skrnave i ruše svetinje, Bog nam daje snagu da ih obnavljamo

Liturgijom i uz prisustvo velikog broja vernika, u manastiru Draganac, nedaleko od Gnjilana, danas je obeležen Svetli, ili Istočni petak, saborska slava ovog manastira.
Liturgiju u manastiru služili su mitropolit Teodosije, vladika novobrdski Ilarion uz sasluženje sveštenstva i monaštva Eparhije raško-prizrenske.
Mitropolit Teodosije je u besedi istakao da bi bez Gospoda opstanak srpskog naroda na Kosovu bio nemoguć pored svih opasnosti i neizvesnosti „i svega što trpimo u vremenu od mnogih oko nas”.
„Tako i mi verujući živimo i molimo se u našim svetinjama, na našem svetom Kosovu i Metohiji, sa verom u Boga da će Gospod učiniti ono što mi nismo kadri svojim snagama da učinimo i da će nam Gospod dati sve ono što je za naše spasenje, da će sačuvati i naše svetinje, i naš narod, i sve ponaosob, naročito decu koja se rađaju i koja su naša budućnost. Kada smo ostavljeni od mnogih danas u svetu, kada sve manje imamo prijatelja u svetu, jedini naš prijatelj u koga se uzdamo je Gospod”, rekao je mitropolit.
Istakao je da verni narod iz svih krajeva obilaze svetinje na Kosovu, kao da, kako navodi, oni sami osećaju koliko su te svetinje u opasnosti, koliko su ugrožene, kao i srpski narod, i da svojim dolaskom, molitvama i prisutstvom žele da pomognu.
„I to je Božje delo, braćo i sestre, nije naše delo. Vidite kako Gospod promišlja, kako Gospod deluje na način, kako mi sami ne bi ni znali, ni umeli, ali treba da verujemo i treba da imamo nadu i pouzdanje u Gospoda, koji je stradao, ali i koji je ustao iz mrtvih, vaskrsao. Tako i mi, kada padnemo i nadamo se u Boga, onda ćemo imati snage da ustanemo. Kad nam oni skrnave i ruše naše svetinje, Bog nam daje snagu da ih obnavljamo. I svedoci smo da te obnovnjene svetinje su još lepše, i još sjajnije, i još svetije nego što su bile, jer posle svakog stradanja i vaskrsenja, bolji smo nego što smo bili”, poručio je mitropolit.
Vladika novobrdski Ilarion istakao je da jedino novo pod suncem to što je Hristos vaskrsao.
„Samo da zablagodarimo Bogu, evo na jedan poseban način, jer smo zablagodarili suštinski ovom svetom liturgijom koja je zahvaljivanje Bogu na tome što nas je priveo iz nebića u biće, što nas u postojanju održava, što nam i u našim padovima pritiče u pomoć i čeka naše pokajanje, obraćenje i povratak toj blagovesti da je Hristos vaskrsao. Mi smo u grču i zbog našeg greha i ne osećamo da je Hristos vaskrsao i zato i tuge, i teskobe, i bezizlaza, i besa, ali kada se setimo da je Hristos vaskrsao, kada čujemo glas anđela koji govori `nije ovde, nemoj da ga tražiš u praznini, nema ga u grobu, on je ustao`, mi tada zajedno dobijamo radost i trčimo da javimo celom svetu da zaista vaskrsne Gospod”, rekao je on.
Liturgiji su prisustvovali i predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju – zamenica direktora Dušica Nikolić, kao i pomoćnici direktora Milena Parlić i Miloš Terzić.
Pomoćnica direktora Kancelarije za KiM iz sektora za saradnju sa SPC i brigu o kulturnom nasleđu Milena Parlić istakla je je da je nemerljiva ljubav koju srpskom narodu, ne samo iz pomoravskog okruga, već iz cele Srbije, pružaju svetinje, manastiri.
„Evo u ovom posledenjem danu vaskršnje, Svete nedelje, Svetlom ili Istočnom petku, srpski narod na Kosovu i Metohiji u svim pravoslavnim hramovima dočekuje ovaj sveti dan, posebno ovde u pomoravskom okrugu, u manastiru Draganac. Jedinstvo koje smo danas osetili ovde, kada smo svi bili zajedno u svetome duhu, to jedinstvo ne može da razlomi nikakav pogrom, nikakvo proterivanje i sva muka koju ovaj naš mnogotrpeljivi narod trpi, ovo progonstvo, svakodnevno kršenje osnovnih ljudskih prava, sve to nestaje onog trenutka kada se preskoči prag naših svetilišta”, rekla je Parlić.
Za vernike iz Kosovskog Pomoravlja, ali i celog Kosova, kao i različitih krajeva centralne Srbije dolazak u Draganac je posebno emotivan.
„Nisam bila odavno i sada sam uzbuđena, imam tremu. Osećaj je neverovatan, posle toliko godina sam došla i to mi je najlepše“, rekla je Živana Jović.
Ana Miljković je organizovano došla sa grupom iz Leskovca. U Dragancu je prvi put.
„Prelep je osećaj, saborno, svečano, lepo, prelepo. Mi smo organizovano došli samo zbog slave manastira i zbog praznika“, rekla je Miljković.
Ilinka Ristić je iz obližnjeg Koretišta, međutim, skoro pola veka nije bila u Dragancu.
„Posle 47 godina sam ovde, osećaj je fantastičan, oduševljena sam. Ništa nije isto, prelepo je, neke emocije su prisutne, stvarno nemam reči, oduševljena sam“, rekla je Ristić.
Proslava Svetle sedmice propraćena je i bogatim kulturno-umetničkim programom.
U petak Svetle sedmice (Istočni ili Svetli petak) tradicionalno se proslavlja presveta Bogorodica, kao živonosni Istočnik (izvor). Prema običajima verni narod na ovaj dan okuplja se na izvorima koji su posvećeni Presvetoj Bogorodici i umiva se radi zdravlja. Manastir Draganac jedini je živi manastir u Kosovskom Pomoravlju.
Pominjanje manastira istorija prvi put beleži 1381. godine u ravaničkoj povelji kneza Lazara.
0 komentara