Najavljen protest zbog velikog broja plagijata na Univerzitetu u Prištini
Koalicija za integritet i transparentnost univerziteta saopštila je danas da će održati protesni marš 4. decembra pod sloganom "Proveravanje visokog obrazovanja", zbog stalnih kršenja zakona i nespremnosti obrazovnih institucija da preduzmu akciju u borbi protiv plagijata na Univerzitetu u Prištini.
U saopštenju se navodi da je Koalicija za integritet i transparentnost izuzetno zabrinuta odlukama Saveta za etiku Univerziteta u Prištini u vezi sa otkazivanjem partnerstva sa nevladinom organizacijom "ADMOVERE" i Organizacijom za unapređenje kvaliteta u obrazovanju (ORCA), čime se amnestiraju plagijati i akademske prevare.
Koalicija za integritet i transparentnost univerziteta smatra da je za dve godine iskoristila sva institucionalna sredstva za rešavanje problema putem izveštaja, okruglih stolova, kampanja i sastanaka.
Nedostatak ozbiljnosti na Univerzitetu, kako navode, sada ih tera da pribegavaju drugim demokratskim sredstvima i zato 4. decembra pozivaju sve građane, studente, studentske organizacije i organizacije civilnog društva da se pridruže maršu sa zahtevom za uspostavljanje komisije za potvrđivanje plagijata i uspostavljanje komisije za verifikaciju akademskih zvanja.
Koaliciju za integritet i transparentnost čine: NVO "ADMOVERE", Demokratija za razvoj, Kosovska fondacija za otvoreno društvo, Kosovski institut za istraživanje i razvoj politika, Organizacija za unapređenje kvaliteta u obrazovanju, NVO "Arise", Kosovski obrazovni centar i Centar za političku hrabrost.
0 komentara