Proslavljena hramovna slava despota Stefana Lazarevića u Čaglavici
U Čaglavici kod Prištine danas je pred velikim brojem vernika svečano proslavljena slava – praznik Svetog despota Stefana Lazarevića, kome je posvećen i hram u tom mestu, prenela je Radio-televizija Gračanica.
Iako je posle 1999. godine veliki broj meštana napustio Čaglavicu, oni koji su ostali, ali i raseljeni, poslednje dve godine u sve većem broju okupljaju se oko svoje svetinje.
Liturgiju je služilo sveštenstvo i monaštvo Srpske pravoslavne crkve, a okupljenima se besedom obratio paroh Staniša Arsić koji je istakao da je ljubav prema veri temelj i snaga srpskog naroda.
„Zaštitnik ovog sela, Sveti despot Stefan Lazarević Visoki, kao što je i tada, u to vreme, okupljao narod, tako i danas nas okuplja, štiti i brani od neprijatelja. Čini mi se da je danas na naš narod naišlo veće zlo nego što je bilo upravo u njegovo vreme. Uzdajmo se u Boga, u naše svetitelje, u Svetog Savu, Svetog Simeona, rodonačelnike našeg srpskog roda, i u sve svetitelje koje je naš narod iznedrio. Imajmo veru u Boga i nadajmo se, jer Gospod je čovekoljubiv, milosrdan, blag i pun ljubavi. Draga braćo i sestre, sačuvajmo ostatak našeg naroda ovde na Kosovu i Metohiji“, istakao je paroh Staniša Arsić, prenosi RT Gračanica.
Posebnu radost vernicima donosi najava da će naredne godine hram biti svečano osveštan, kada će biti obeleženo i 600 godina od smrti despota Stefana Lazarevića, što će, kako ističu meštani predstavljati novo veliko okupljanje vernog naroda u Čaglavici. Nakon liturgije određeni su i domaćini za narednu godinu.
„Ovo je jedan od najradosnijih i najsrećnijih dana u istoriji našeg sela. Bila mi je čast i radost da sa svojom porodicom danas budem kolačar u ovom hramu Božjem, našeg zaštitnika Stefana Despota Lazarevića. Hvala sveštenstvu na molitvama, hvala ovim ljudima“, istakao je domaćin Nebojša Marković.
Meštanin ovog sela Aleksandar Milić rekao je da je ovo druga godina zaredom kako se u Čaglavici obeležava seoska slava i da je izgradnja hrama donekle privedena kraju.
„Bogu hvala, okupio se veliki broj ljudi. Nadamo se da će nas narednih godina biti još više, i da će ovaj dan svima doneti mir, blagostanje i sreću. Svi koji žele da dođu - uvek su dobrodošli“, rekao je Milić.
Izgradnja crkve posvećene Svetom despotu Stefanu Lazareviću u Čaglavici počela je 2014. godine, a inicijativa je potekla iz želje preostalog srpskog stanovništva da hram postane simbol njihovog opstanka i sprečavanja daljeg iseljavanja.
0 komentara