Pesme Nedžmije Pagaruše u vlasništvu PGP RTS
Kulturno nasleđe albanske muzičke ikone iz Prištine Nedžmije Pagaruše i danas je zvanično u vlasništvu srpske produkcije PGP RTS, piše Insajderi.
Postoji 17 umetničkih dela pevačice Pagaruše, u vlasništvu srpske produkcije PGP RTS, dok, prema pisanju tog prištinskog lista, kosovske institucije nikada nisu ozbiljno shvatile to pitanje.
Iako je najveća albanska umetnica, kosovske institucije ne poseduju sopstvenog umetničkog izdavača, navodi Insajderi.
Njeno remek-delo "Bareša", pesme "Kad letim kao ptica u nebo", "Uzela sam čašu" i 13 drugih u vlasništvu su srpske produkcije PGP RTS.
Kako navodi Insajderi, razlog za to je što je u bivšoj Jugoslaviji snimke uglavnom realizovao PGP RTB (Radio televizija Beograd) koji sada nosi naziv PGP RTS (Radio televizija Srbije) sa sedištem u Beogradu.
List Insajderi uputio je pitanja PGP RTS studiju kako bi saznao više o tim materijalima i da li ih je ikada Kosovo potražilo.
0 komentara