Povećane cene mesa, mlečnih proizvoda i duvana
Cene osnovnih proizvoda na Kosovu nastavljaju da rastu. Osim jaja, poskupelo je meso, mlečni proizvodi i duvan, prenosi Gazeta ekspres.
"Tržišna inspekcija je poslednjih meseci povećala broj inspekcija u cilju zaštite potrošača, posebno nadzor etiketa na kojima je označeno poreklo proizvoda. Preduzimaju se radnje u skladu sa važećom zakonskom regulativom (novčane kazne i hitna uredba za otklanjanje nepravilnosti)", saopštilo je Ministarstvo trgovine.
I pored toga što Ministarstvo poručuje da inspekcija radi svoj posao, građani su se suočili sa zapanjujućim cenama.
Ekonomisti ocenjuju da su trgovci iskoristili dolazak dijaspore da promene cene.
"Rat u Ukrajini ne može uvek da bude razlog za podizanje cena i u vezi sa tim, verujem da je vreme da se više prati ko dodeljuje i održava subvencije za trgovce, ko ih nadgleda? U isto vreme, antimonopolsko telo treba da bude aktivnije i da deluje protiv ovoga", rekao je ekonomista Safet Grdžaljiu.
Prema podacima Agencije za statistiku, Kosovo je u 2022. godini imalo prosečnu stopu inflacije od 12 odsto, dok Centralna banka predviđa da će se inflacija smanjiti 2023. godine.
0 komentara