Privremeni organ opštine Đakovica: Uništeni spomenici i razorene grobnice neće nas sprečiti da se vraćamo
Privremeni organ opštine Đakovica saopštio je da su raseljeni Srbi iz Đakovice danas organizovano na Zadušnice, posle sedam godina, obišli pravoslavno groblje u naselju Piskoti u Đakovici, gde su zatekli polomljen veći broj nadgrobnih spomenika.
Raseljeni Srbi su obišli groblje u organizaciji Privremenog organa Opštine Đakovica. Groblje koje se prostire na površini od hektar i po očišćeno je nedavno angažmanom Privremenog organa i Kancelarije za Kosova i Metohije.
"Nakon čišćenja, kako smo danas primetili, polomljen je veći broj nadgrobnih spomenika. Iako je užasno strašno što nam je punih sedam godina bilo zabranjeno da obiđemo organizovano čak i svoje mrtve i upalimo im sveće za pokoj duša, ova poseta Đakovici nam znači puno, jer se mi zavičaja i grobova predaka i svojih najmilijih ne odričemo. Pretužno deluje slika mahom uništenih spomenika, otvorenih i razorenih grobnica, ali nas to neće sprečiti da se vraćamo Đakovici sve do stvaranja uslova za kolektivni povratak u rodni grad i na svoja imanja", navodi se u saopštenju predsednika Privremenog organa Opštine Đakovica Milenka Jovanovića.
U saopštenju se podseća da su albanski ekstremisti 1999. godine uništili potpuno crkvu Svetog kneza Lazara na đakovičkom groblju, kao i kapelu koja je uz nju bila sagradjena. U centru grada iste godine, pred očima međunarodnih vojnih snaga uništena je i crkva Svete Trojice, a na njenom mestu izgrađen je spomenik Majke Tereze.
Dodaje se da je Crkva Uspenja presvete Bogorodice, takođe u centru grada, porušena u martovskom pogromu 2004. godine, da bi bila obnovljena pre desetak godina i preimenovana u manastir, gde su dve monahinje i iskušenica, do juna prošle godine bili jedini srpski stanovnici tog grada.
Podseća se da se prošle godine u svoj stan u Đakovici vratila Dragica Gašić, kojoj se zabranjeno kretanje gradom, uključujući i ulazak u trgovine, a čuva je danonoćno patrola kosovske policije.
Raseljeni đakovički Srbi obišli su danas organizovano i manastir Visoki Dečani i Pećku patrijaršiju, kao i srpska groblja u ta dva grada, zajedno sa raseljenim Dečancima koji žive u Centralnoj Srbiji i u Crnoj Gori.
0 komentara