Škola kuvanja pravi potez Ekonomsko-trgovinske škole
Za nekoliko meseci Ekonomsko-trgovinska škola će dodeliti prve diplome ove škole namenjene smeru Kuvar, a desetoro đaka koji su se ovde obrazovali biće za koju godinu ljudi koji će voditi najbolje kuhinje u restoranima na severu Kosova i šire.
Ekonomsko-trgovinska škola u Kosovskoj Mitrovici je u skladu sa potražnjama na tržištu i novim trendovima u obrazovanju 2019. godine odlučila da maturantima na severu Kosova ponudi nešto novo u obrazovanju.
Odluka je pala na otvaranje škole za kuvara koja traje tri godine, a sada u godini kada se priprema prva generacija za diplomiranje direktor škole Aleksandar Janićijević ističe za Kosovo onlajn da su se odlučili za pravu stvar.
„Ove godine izlazi prva generacija kuvara iz naše škole. Pre dve godine smo otvorili ovaj smer iz razloga što je veliki broj naše dece bio prinuđen da ide u Vrnjačku Banju i Rašku da završava školu za kuvara, ispostavilo se da je to bio pun pogodak. Prostor je izvanredno opremljen zahvaljujući lokalnoj samoupravi i Kancelariji za Kosovo i Metohiju, puno dece se upisuje iz ovog grada i naše mišljenje je da će deca moći da se zaposle u našem gradu i da će imati i oni dobre uslove za rad, ali isto tako i da će svojim radom povećati kvalitet usluga ugostiteljskim objektima u našoj Kosovskoj Mitrovici“, kaže Janićijević.
Profesor kulinarstva Nikola Ralević kaže da je rad sa decom fantastičan i da pored visokog stepena profesionalizma ova deca poseduju i entuzijazam i da sa ponosom može reći da će baš oni biti osobe čijim će se kulinarskim specijalitetima Mitrovčani diviti.
„Obzirom da je dugogodišnji nedostatak kadra u našem gradu uslovio to da se ugostiteljski proizvodi i usluge budu mnogo skromnijeg kvaliteta. Nadamo se da će se sve to poboljšati sa ovom prvom drugom i narednim generacijama koji dolaze iz naše škole. Povećaće se i broj kvalitetnih restorana i kvaliteta ne samo u Kosovskoj Mitrovici već i šire. Zadovoljni smo uslovima, ovo je bila želja škole i zahvaljujući sluhu Privremenog organa i Kancelarije za KiM imamo sve uslove za jedan nesmetan, kontinuiran rad i edukaciju“, kaže Ralević.
Tajna uspešnog i dobrog kuvara se prema rečima Ralevića krije u ljubavi prema ovom pozovi i uz godine učenja.
„Da bi se postao dobar kuvar najbitnije je voleti taj poziv. Dugo sam u ugostiteljstvu i dosta toga ima što predstavlja privid kulinarstvu. Posao nije lak, ali je lep i kreativan. Doći do dobrog kuvara znači biti dugo u ugostiteljstvu, promeniti nekoliko vrsta kuhinja, naučiti naravno najpre osnove pa zatim sve kuhinje mediteransku, nacionalnu, internacionalnu i nakon nekih 6-7 godina čovek sebe može smatrati kuvarom i ja uvek kažem da taj put ne treba preskakati da bi se sve savladalo na zdravim temeljima“, napominje on.
Prema njegovim rečima deca treba da rade najpre praktičan rad i da ne trebaju žuriti da odmah samostalno počnu raditi.
„Zbog privida se stvara slika da sve može odmah da se radi. Nakon praktičnog rada potrebno je još godinu dve da čovek sam počne da radi, to nije veliki period jer čovek treba da studira i uči i do 10-12 godina na drugim poslovima da bi neko počeo samostalno da radi, ovde to ide brže. Mi već sada učenike šaljemo na praktičan rad i dosta restorana je već sada zainteresovano za usluge naših učenika što nas čini ponosnima“, zaključio je Ralević.
Boris Mihajlović je učenik druge godine škole za kuvara i veštim potezima noža lagano ispunjava zadatke koje profesor stavlja ispred njega, kaže da se za ovu školu odlučio jer je ljubav prema kulinarstvu poziv koji je sam birao.
„Ovo je školu koju volim i ovo je posao kojim želim da se bavim, nije teško kada nešto voliš i mislim da i drugi treba da upišu ovu školu zato što je zanimljiva i ima mnogo prostora za napredak u karijeri“, rekao je Mihajlović.
Kristina Virijević koja je takođe učenica druge godine držala se one stare narodne, “kuvarice manje zbori da ti ručak ne zagori“, pa je za kameru izdvojila tek nekoliko trenutaka, a onda se užurbano vratila svom zadatku.
„Volim ovaj poziv i ništa nije teško kada čovek nešto voli. Najviše volim da spremam piletinu sa mađarskim sosom“, kratko je prokomentarisala Kristina.
Nakon trogodišnjeg školovanja na kraju ove školske godine desetoro mladih kuvara biće spremno da započnu samostalni rad, oni već sada imaju gde da „unovče“ svoje diplome jer su mnogi restorani i hoteli kako u samom gradu tako i u okolini spremni za njihovo angažovanje.
Škola će već za sledeći upisni rok morati da traži još mesta za upis novih đaka od Ministarstva za obrazovanje jer je interesovanje veliko, a na roditeljima i onima koji ove godine završavaju osmi razred je da obave jedan važan razgovor i možda će se baš u ovoj školi iznedriti buduće čuveno ime u svetu kulinarstva.
0 komentara