Početak nove školske godine: Poteškoće sa dopremanjem besplatnih udžbenika, bezbednost najveći izazov
Nova školska godina u srpskim sredinama na Kosovu, u školama koje funkcionišu po sistemu Republike Srbije, počeće na vreme, sutra, 2. septembra. Broj učenika je na zadovoljavajućem nivou, ističu sagovornici Kosovo onlajna. Međutim, najveći problem je sa dopremanjem besplatnih udžbenika, a bezbednost ostaje najveći izazov. Pored toga, zabrana upotrebe dinara, znatno otežava funkcionisanje škola, ali i život zaposlenih.
U školama u srpskim sredinama na Kosovu izvršene su poslednje pripreme, i sve je spremno za početak školske godine. U ponedeljak će se đaci vratiti u školske klupe, a među njima i 1.090 prvaka.
Direktori škola na severu Kosova, ali i južno od Ibra istakli su da su škole, kao i svake godine, spremne da dočekaju učenike.
Navode da će besplatni udžbenici za učenike koji ispunjavaju uslove biti dopremljeni, ali po tom pitanju postoje poteškoće.
Bezbednost dece je najveći izazov, ali i prioritet, pa se nadležni u školama na sve načine trude da obezbede bezbedno okruženje za učenike.
Iako je od zabrane upotrebe dinara funkcionisanje škola, ali i zaposlenih, otežano, direktori i nastavnici poručuju da je njihova dužnost da decu dočekaju sa osmehom.
Direktor Osnovne škole "Sveti Sava" u Severnoj Mitrovici, Milorad Jovanović, istakao je da roditelji ne treba da brinu zbog dezinformacija da đaci neće poći u školu na vreme, te da po planu i programu nova školska godina počinje u ponedeljak, 2. septembra.
"Posle niza dezinformacija koje su kružile severom da nećemo početi sa nastavom redovno, održan je sastanak direktora škola sa severa Kosova, i zvanične informacije koje imam jesu da 2. septe,pra, po planu i programu Ministarstva prosvete Republike Srbije, deca u Osnovnoj školi „Sveti Sava“, a verujem i u svim drugim školama, polaze na nastavu", rekao je Jovanović.
On je zahvalio roditeljima na strpljenju, razumevanju i poverenju koje imaju u sve institucije.
Jovanović je istakao da je u toj školi ove godine upisano 115 đaka prvaka.
"Imamo dobar trend kada je u pitanju upis prvaka, što me posebno raduje. Predškolska ustanova 'Danica Jaramaz' je izvela 188 učenika koji bi trebalo da pođu u prvi razred, a Osnovna škola 'Sveti Sava', upisala je 115 učenika u prvi razred", precizirao je on.
Kako je naveo, ova škola broji oko 750 učenika u 34 odelenja, sa jednim isturenim odelenjem u Suvom Dolu.
I ove godine za roditelje koji ispunjavaju uslove za besplatne udžbenike, oni će biti obezbeđeni, dodao je Jovanović.
"Besplatni udžbenici će stići na određene punktove, odakle ćemo mi to preuzeti i predati roditeljima", rekao je on, i dodao da škola poseduje fond knjiga, te da se trude da udžbenike koje škola ima podele đacima, i na taj način olakšaju roditeljima.
Najvažnije pitanje, kaže Jovanović, je bezbednost učenika.
"Živimo u turbulentnom vremenu, na prostoru koji je takav kakav jeste, ali škola ima video nadzor koji je u funkciji, imamo obezbeđenje škole, i nastavnici su uključeni u tu priču, najbitnija nam je bezbednost dece, a sve ostalo dolazi samo po sebi", zaključio je Jovanović.
U Osnovnoj školi "Leposavić" broj đaka prvaka je veći nego prethodnih godina.
Direktorka te škole Silvana Magovčević poželela je učenicima srećan i uspešan početak nove školske godine.
"Ove godine možemo da se pohvalimo da smo upisali veći broj učenika prvog razreda u odnosu na prethodnu godinu. Prvi razred će pohađati 79 učenika u matičnoj školi, i u izdvojenim odelenjima u Jošanici i Drenu", rekla je ona.
Kako je istakla, u narednom periodu će besplatni udžbenici biti dopremljeni đacima. Dodala je da škola ima tolarancije za roditelje koji ne dobijaju besplatne udžbenike, s obzirom na situaciju.
"Praksa nam pokazuje da roditelji uglavnom na vreme obezbede udžbenike i školski pribor neophodan za pohađanje nastave", dodala je ona.
Bezbednost dece u školi je obaveza te ustanove, naglasila je Magovčević.
"Naša je obaveza da se brinemo o bezbednosti svih učenika, i svih nas koji smo u nastavnom procesu. Vodimo računa o njima, veliiki broj nastavnika je uključen u to, propratimo prisustvo i boravak dece u školi, i trudimo se da prođe u najboljem redu", rekla je.
Roditelji čija deca pohađaju ovu školu istakli su da veruju u posvećenost zaposlenih u školi, što se bezbednosti tiče, ali da ih brine put do škole.
Ivana Vukašinović, majka učenika trećeg razreda, kaže da besplatni udžbenici značajni, ali da će teško da budu dopremljeni. Ona je, kao roditelj, zabrinuta za bezbednost dece.
"Knjige nabavljamo preko škole, moj sin je treće dete i ima prava na besplatne udžbenike, ali oni kasno stižu, zbog celokupne situacije. Jako je teško i nadam se da će se to malo poboljšati. Što se bezbednosti tiče, uvek brinemo, da li će deca stići do škole, kako će se vratiti, ali funkcionišemo nekako", rekla je ona.
Mirjana Barać i ove godine mora u centralnu Srbiju kako bi kupila udžbenike. Nada se da srpskoj deci na Kosovu neće biti uskraćeno pravo na obrazovanje.
"Činjenica da detetu morate da objasnite zašto ne mogu ovde da se kupe knjige otežava nam život. Naša situacija je komplikovana, naš svakodnevni život je komplikovan, od toga da ne možemo da podignemo plate, kupimo proizvode iz Srbije. Strah postoji, ali živimo s ubeđenjem da će i ova školska godina da protekne bez incidenata. Nadam se da deci neće biti uskraćeno to osnovno pravo da stiču obrazovanje. To je temelj zdravog društva", rekla je ona.
Slađana Ralović istakla je da je snabdevanje udžbenicima veoma otežano. Kako ističe, put do škole sada je razlog za zabrinutost, jer deca nailaze na formacije i ljude koji ranije nisu bili prisutni u Leposaviću.
"Ovde ne možemo da ih kupimo, ne dozvoljavaju da nam ih dostave, moramo da odemo van ove teritorije da nabavimo sve što nam treba, jer smo veoma ograničeni. u posednje dve godine razmišljam o bezbednosti, nikada ranije se nisam brinua, a sada i odlazak do škole predstavlja brigu, jer deca prolaze pored raznih formacija i ljudi koji ranije nisu bili na ovim prostorima. U školi se svi trude da obezbede bezbednost, ali mnoge stvari ne zavise samo od zaposlenih tamo", rekla je Ralović.
Za početak nove školske godine spremne su i škole u srpskim sredinama na centralnom Kosovu.
Direktor Osnovne škole "Miladin Mitić" u Lapljem Selu, u blizini Gračanice, Ljubiša Karadžić, istakao je da je i ta škola spremna za početak nove školske godine. Iako je situacija za srpsku zajednicu loša, dodaje, prosvetni radnici su dužni da se izdignu iznad svega, i da đake dočekaju sa osmehom.
"Okolnosti za naše učenike i nastavnike nisu promenjene. Situacija je takva kakva jeste, i dalje situaciju diktira politika, u tom smislu trenutno je negativna za našu zajednicu. Ali, mi moramo da se izdignemo iznad toga, sve zarad naših učenika, da ih dočekamo sa osmehom na licu", rekao je Karadžić.
Broj učenika u školi u Lapljem Selu je 385, a kako ističe Karadžić, to je manji broj nego ranijih godina.
"U izdvojenom odelenju u Čaglavici nažalost imamo samo četiri učenika, nemamo upisanih prvka, u izdvojenom odelenju u Preocu je takođe mali broj učenika, imamo osam prvaka", rekao je on.
Besplatni udžbenici još uvek nisu stigli, a škole, dodaje Karadžić, kao i svake godine, imaju problem da dopreme iste.
"Još uvek nismo dobili udžbenike, kao i svake godine imamo poteškoća da dopremimo knjige. Nadamo se da ćemo rešiti i taj problem i da će i naši učenici dobiti udžbenike", kaže Karadžić.
Plate prosvetnih radnika, zahvaljujući Ministarstvu prosvete Srbije, su redovne, ali od ukidanja dinara škole na Kosovu se suočavaju sa problemima.
"Što se tiče funkcionisanja škole veoma je teško od kada je ukinut dinar. Naši predstavnici iz lokalne samouprave, Školska uprava i Kancelarija za KiM znaju za te probleme, materijani troškovi se uplaćuju školama, međutim mi ovde nemamo dinare, administracija, ja lično, ili moje kolege odlazimo do najbliže ekspozitore Poštanske štedionice u Kuršumliji, Bujanovcu, Vranju ili Raški... To je u mnogome poremetilo rad škola, ali pokušavamo da rešimo probleme, kako bi škola mogla da funkcioniše", dodao je on.
I pored poteškoća, zahvaljujući lokalnim samoupravama i Kancelariji za KiM, škola u Lapljem Selu dobila je sredstva i opremu za opremanje kabineta i atrijuma.
"Novina u našoj školi je da ćemo opremiti kabinete za Hemiju, Biologiju i Fiziku, dobili smo sredstva i opremu od Kancelarije za KiM. Na taj način ćemo unaprediti praktični rad nastavnika i učenika. Uredili smo i atrijum za održavanje časova na otvorenom", rekao je Karadžić i podsetio na uspehe đaka te škole na regionalnim i republičkim takmičenjima u svim oblastima.
I direktor Osnovne škole "Staja Marković" u Štrpcu, Čedomir Nikolić, ističe da su spremni za početak nove školske godine i da je broj učenika isti kao i prošle godine.
„Kao i prethodnih godina, i ove školske godine potrudili smo se da u skladu sa našim materijalnim mogućnostima uradimo sve ono što bi učinilo boravak u našoj školi lakšim i lepšim. Veliki broj učionica je okrečen, parketi takođe, što se tiče te fizičke pripremljenosti, ona je u potpunosti izvršena. Isto tako održali smo i sednicu nastavničkog veća gde je izvršena podela predmeta na nastavnike. U našoj školi imali smo 392 učenika prošle godine i ove godine imamo isti broj, 37 učenika je završilo 8. razred, a 37 predškolaca je upisalo ovu školu“, rekao je Nikolić.
Nikolić je pojasnio koje učenike sleduju besplatni udžbenici, ali i naglasio da je problem njihovo dopremanje iz centralne Srbije.
„Što se tiče besplatnih udžbenika to je program treće dete i korisnici socijalne pomoći. Kao što smo svi upućeni jako je teško dopremanje udžbenika preko administrativnog prelaza, udžbenici su pripremljeni i nalaze se u centralnoj Srbiji, a na koji način će biti dostavljeni učenicima, doneće se odluke na malo višem nivou“, rekao je on.
Pored problema sa udžbenicima, Nikolić je dodao da je problem i podizanje plata, gde svi zaposleni moraju do centralne Srbije kako bi podigli svoja primanja.
"Mnoge stvari ne zavise od nas, i mi se trudimo da se prilagodimo situaciji u kojoj živimo“, istakao je Nikolić.
Direktor Srednje škole “Jovan Cvijić“ u Štrpcu, Srđan Ivanović, ističe da su spremni za početak nove školske godine, ali da je prvu godinu upisao manji broj učenika u odnosu na prošlu godinu.
„Što se tiče početka školske godine Srednja škola „Jovan Cvijić“ je spremna za početak. Upisano je ukupno 70 učenika, a na nivou škole imamo oko 350 učenika“, rekao je Ivanović.
Načelnik Školske uprave Blažo Dragović kaže da bezbednost ostaje najveći izazov. U srpskim sredinama na Kosovu, dodao je on, upisano je 1.090 đaka prvaka.
Dragović je istakao da je održano niz sastanaka, kako sa Ministarstvom prosvete Republike Srbije, tako i sa direktorima škola na Kosovu i da je učinjeno sve da se stvore uslovi za početak nove školske godine.
“Imali smo niz pripremnih aktivnosti u vezi sa pripremom početka nove školske godine. Održani su sastanci sa Ministarstvom prosvete, sa direktorima škola i mogu reći da su sve škole spremne za početak nove školske godine. Moram da kažem da nijedna škola nije ugašena, sva odelenja nastavljaju da rade, svi radnici ostaju na svojim radnim mestima“, kaže Dragović.
"Bilo je priča da ne počinjemo na vreme novu školsku godinu, ne znam odakle je to plasirano, ali to nije istina. Sve počinje na vreme“, kaže Dragović.
Napomenuo je da bezbednost ostaje najveći izazov.
„Bezbednost je nama na Kosovu i Metohiji uvek izazov, ali što se tiče škola, ja mogu da kažem da sve što je u našoj moći, to je urađeno. Roditelji ne treba da brinu“, zaključio je Dragović.
0 komentara