Zločin bez kazne: U Goraždevcu obeležena 21. godišnjica ubistva dece na Bistrici
U Goraždevcu je danas održan parastos nastradalima u zločinu na reci Bistrici, kada su još uvek nepoznate osobe iz automatskog oružja pucale na grupu od stotinak srpske dece i ubile Ivana Jovovića (19) i Pantu Dakića (12).
U napadu 13. avgusta 2003. godine teško su ranjeni i Marko Bogićević, Dragana Srbljak, Bogdan Bukumirić i Đorđe Ugrenović.
Parastos nastradalim dečacima u crkvi Svetog proroka Jeremije održao je mitropolit Teodosije sa sveštenstvom eparhije raško-prizrenske.
Mitropolit je u svojoj besedi poručio da opredeljenje srpskog naroda da ostane na ovim prostorima ima svoju cenu, ali i platu.
"Svesni smo da to što smo opredeljeni da ostanemo ovde ima svoju cenu i spremni smo da je platimo. Ali, ta naša žrtva ima i svoju platu, ona nije u zlatu i srebru, u nečemu zemaljskom, već ono što je Gospod unapred odredio za pravedne, nevine i čiste duše. To je naša uteha i nada i za Ivana i za Pantu, i za mnoge druge koji su nastradali, naročito dece, ne samo na Kosovu i Metohiji, već širom sveta. Neka bi Gospod njima podario rajsko naselje, mir, utehu, radost, a nama ovde istrajnost, veru i trpljenje da možemo i mi ostati na putu Božijem", poručio je mitropolit Teodosije.
Milisav Dakić, otac nastradalog Panta, istakao je da nakon 21 godinu ne očekuje pravdu.
"Bilo je stotinak dece, ispaljeno je 87 metaka, to je zločin nad zločinima. To se nije desilo slučajno, kada sam kasnije otišao na mesto zločina, video sam utaban put, znači da su ubice ranije dolazile tu i pripremale zločin. Držim se i čuvam snagu da ostvarim svoj amanet. Tada ću sigurno biti najsrećniji čovek. Kada je istraga prekinuta, sve je prekinuto", rekao je Dakić.
Parastosu su prisustvovali lokalni predstavnici, kao i predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Zamenik direktora u Kancelariji za Kosovo i Metohiju Borislav Tajić istakao je da je zločin na reci Bistrici jedan od najvećih od dolaska međunarodne misije na Kosovo, ali i da su Srbi u Goraždevcu, uprkos svemu, pokazali opredeljenost da ostanu na Kosovu.
"Sve što se desilo u Goraždevcu, i u svim drugim mestima stradanja srpskog naroda, sve što je do danas nekažnjeno, mora biti procesuirano. Istrage moraju biti nastavljene, i porodice moraju naći mir. Bezakonje i sistematsko nasilje nad Srbima koje je nastupilo nakon usvajanja Rezolucije Saveta bezbednosti 12 44 malo koga je tako pogodilo kao što je pogodilo porodice u Goraždevcu. Danas smo ovde da pokažemo da nas takvi zločini obavezuju da čuvamo i borimo se za naše postojanje i opstanak na Kosovu i Metohiji. Srbi u Goraždevcu su pokazali takvu odlučnost", poručio je Tajić.
U Goraždevcu danas živi blizu 600 Srba, dok je ranije bio dom za više od 2.000 ljudi.
0 komentara