Četvrti Đedov sabor u Osojanu: Nek se selo umnožava i deca rađaju
U najvećoj srpskoj povratničkoj sredini, u Osojanu kod Istoka, održava se četvrti Đedov sabor posvećen povratku Srba u ovaj kraj i počivšem mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju Radoviću. Na obeležavanju prisustvuju i predstavnici Kancelarije za KiM Milena Parlić, Borislav Tajić i Miloš Terzić, kao i predstavnici Srpske pravoslavne crkve.
Četvrtu godinu za redom, povodom najvećeg i najuspešnijeg povratka Srba na Kosovo, u Osojanu se okupljaju raseljeni, meštani, umetnici, kulturno-umetnička duštva i svi koji su pomogli da srpki narod opstane u tim krajevima.
Mitropolit Amfilohije je u prvim danima bio sa povratnicima da ih ohrabri i podrži svojim primerom, ljubavlju i molitvama i smatra se da on jedan od najzaslužnijih za njihovu odluku da trajno ostanu u svom zavičaju, pa je zato, u znak sećanja na njegov rad osnovan Đedov sabor.
Svetu liturgiju služili su vladike Teodosije i Ilarion sa sveštenstvom Eparhije raško-prizrenske.
Nakon liturgije, vladika novobrdski Ilarion istakao je da je bilo teško tih dana, ali da Srbi opstaju i danas uprkos teškom vremenu na ovim prostorima.
"Kosovo i Metohija je naša sveta zemlja a različite počasti su se nadvile nad našom zemljom, na nama je samo da se vratimo našim hramovima, veri i Bogu. Iđasmo za svetim mitropolitom Amfilohijem koji je trčao tamo gde su svi bežali, išao je gde je muka gde je narod i zahvaljujući njemu danas smo ovde na mesto povratka, pokajanja. Došli smo sa različitih mesta i danas je sa nama brat, bratanci i rođaci našeg mitropolita Amfilohija su sa nama, a svi se osećamo da smo njegov rod. Ono što je najbitnije da se svi vratimo Bogu, da se pokajemo, smirimo da naše zatrovane odnose očistimo kako bi naučili da drugu vrstu zatrovanosti lečimo", rekao je Ilarion.
Vladika raško prizrenske eparhije Teodosije ukazao je da je ovo veliki dan za sve Srbe, a posebno za Srbe koji su se vratili na svoja ognjišta.
"Danas je dan i sećanja i spomena na povratak žitelja ovog sela koji su se nakon dvadeset i tri godine smogli snage i hrabrosti i sa verom i ljubavlju vratili se u svoje rodno selo na zgarišta da bi ovde nastavili život koji su drugi prekinuli. Danas je dan kada se sećamo trenutka i tužnog i radosnog, tužnog jer ovo selo Osojane nije ličilo na sebe, kuće spaljene, crkva i škola, sve što je bilo ovde bilo je rukom neprijatelja obesvećeno, obesčašćeno. Naša polja ovi voćnjaci sve je bilo zapušteno i nije bilo lako vratiti se u tom trenutku i pridržati krst svoga stradanja. Iako na svom raspeću imali su veru i nadu, imali su Hristovu ljubav da se ponovo vrate na svoja ognjišta. Kada imamo za saveznika Gospoda i svete njegove onda nam niko od ljudi nemože trajno nauditi", ukazao je Teodosije.
Naglasio je da srpski narod treba da sačuva nasleđe i bude primer budućim generacijama.
"Treba da živimo sa tom verom i da čuvamo ono što su nam naši sveti ostavili, ono neprocenjivo blago, nasleđe kako bi ga sačuvali i kako bi naša deca mogla da to uživaju i da budu ono što su Srbi oduvek bili. Nek vam je srećan i Bogom blagosloven današnji dan, neka blagoslov gospodnji bude na ovom hramu kojem smo služili i na ljudima i naročito deci ovoga sela, da se ovo selo u svakom dobru umnožava i da se ovde deca rađaju", poručio je Teodosije.
Pomoćnik direktora Kancelarije za KiM Miloš Terzić istakao je da metohijski "Đedov sabor" izraz čelične volje srpskog naroda koji ostaje i opstaje na svojevekovnim ognjištima.
Okupljenima i celom srpskom rodu preneo je poruku direktora Kancelarije za KiM Petra Petkovića da je, iako nije prisutan, svojim srcem uz svoj narod na Kosovu.
"Ovo je dobra prilika da se prisetimo dana kada se dogodio najveći i najmasovniji povratak Srba u Metohiju posle 1999. godine. Mnogi su mislili, posebno oni koji su izvršili zločinačku anti-srpsku agresiju na naš narod i našu zemlju da je te 1999. godine, gde se dogodio kraj istorije i da Srbi nikada više neće imati snage da ustanu da se vrate da podignu glavu da prkose i da odgovore onima koji su nam naneli zlo. Vi ste primer i vi ste ti koji su pokazali da to nije tako i i da je Vaskrs srpske države moguć, i da će srpska država morati i da može da vaskrsne na ovim prostorima u punom kapacitetu", rekao je Terzić.
On je naglasio da je od suštinske važnosti da se i u narednom periodu i u budućnosti Srbi drže Srpske pravoslavne crkve, koja je, kako je istakao, kroz vekove predstavljala temelj srpskog nacionalnog bića i identiteta.
"Ali da i svi mi u svom domenu onoliko koliko možemo uradimo i doprinesemo da srpska država u budućnosti bude ekonomski i politički i vojno snažnija, jer ćemo samo na taj način efikasno i onako kako treba dočekati promene geopolitičkih prilika u svetu i onda ćemo jedino tako uspevati da stvari rešavamo onako kako mi mislimo da treba. Onda ćemo biti u situaciji da se radujemo političkim pobedama Srba na Kosovu i Metohiji koji su nam nasušna potreba koje će nam nesumnjivo posle svih teškoća i iskušenja koje kao narod prolazimo i sa kojima se suočavamo ako Bog da i uz božiju pomoć doći", zaključio je on.
0 komentara