Uspeh radionice "Texland" u Leposaviću: I na severu Kosova snovi mogu postati stvarnost
Kreativna radionica "Texland" u Leposaviću, inače sada već uspešna porodična firma, nastala je 2017. godine iz ideje da se kreira odeća, da bi danas, sa ponosom mogli da se pohvale modnom linijom i kreiranjem odeće po želji za sve zainteresovane klijente na severu Kosova.
Zorica Milosavljević, idejni tvorac cele ove priče, za Kosovo onlajn kaže da se želja da kreira odeću javila još u srednjoj školi, a zatim samo nadograđivala dalje kroz studije umetnosti.
"Želja za kreiranjem odeće postoji još od srednje škole s obzirom da sam završila modelarstvo odeće, a potom se razvijala i kroz studije umetnosti. Na fakultetu sam za diplomski rad napisala knjigu 'Metar, makaze, konac, igla', koja sadrži sve potrebne elemente nastajanja jednog i više odevnih komada kroz proces proizvodnje. I konačno je 2017. godine dugogodišnja ideja počela da se realizuje pokretanjem porodične firme Texland", kaže Milosavljević.
Početak kao i svaki drugi, kaže Zorica bio je težak i sa puno prepreka, ali dodaje da su, uz puno ljubavi, volje i želje, stigli do ovoga gde su danas na šta su sa razlogom jako ponosni.
"Na početku smo proizvodili dečiju posteljinu i odeću. Potrebni su nam bili radnici, i u nedostatku kvalifikovanih radnika na našem području, krenuli smo i sa obukama radnika za krojenje i šivenje. Do sada je preko 20 devojaka prošlo obuku u našoj firmi. Čak smo u jednom momentu i napravili reviju odevnih komada koje su devojke na obuci tri meseca kreirale i stvarale zajednno sa mnom", istakla je ona.
Sve se odvijalo po planu ali kao i u celom svetu, pandemija im je stala na put pa su svoju kreativnost i želju za radom usmerili na šivenje nečega što je u tom momentu svima bilo najpotrebnije, a to su zaštitne maske.
"Proces proizvodnje smo proširili i na odeću za odrasle. Radili smo i uslužno šivenje, napravili kolekciju odevnih komada koja se sastojala od sakoa, mantila, haljina i bluza. I onda je usledila pandemija koronavirusa, gde je proizvodnja odeće stagnirala. U tom periodu smo radili zaštitne maske za lice, gde smo široj javnosti, mislim na sever Kosova, po tome i bili prepoznatljivi", kaže Zorica.
Dodala je da pandemija nije samo uticala da proizvodnja garderobe stagnira već da, shodno situaciji, varira i broj zaposlenih.
"Što se tiče zaposlenih taj broj je varirao od početka do danas. Uticaj pandemije koronavirusa na proizvodnju odeće se i danas oseća. Verujem, da će se u skorije vreme nešto promeniti na bolje. Trenutno funkcioniše uslužno šivenje i veći deo posla obavljam sama uz pomoć porodice. Otvoreni smo za nove poslovne varijante i nove ideje, i čim se stvore uslovi za to, potreba za radnicima će biti veća", kaže ova mlada kreatorka.
Da jedna ideja može da se pretvori u stvarnost i da postane uspešan biznis, dokaz je ova mlada preduzetnica iz Leposavića koja za sve one koji počinju bilo kakav posao na severu Kosova ima da poruči da samo slede svoje snove i uspeh će sam po sebi doći.
"Mladih entuzijazista za pokretanje posla kod nas na severu Kosova ima, samo ih treba prepoznati i podržati. Poručujem mladim ljudima da veruju u sebe i svoje ideje i da se trude da ih realizuju, da ne odustaju od svojih ideja. Uvek je bilo i teškoća i rizika u poslu, pa i danas, ali to ne treba da bude razlog za odustajanje već podstrek za napretkom, usavršavanjem i realizacijom ideje koju nosimo u sebi", poručuje ova mlada uspešna žena.
0 komentara