Građani Kosova se žale na poskupljenja, ugostitelji i pekari „krive“ struju

Povećanje cene električne energije od 16,1 odsto, po odluci Regulatorne kancelarije za energetiku (RUE), izazvalo je lančane reakcije na tržištu, a građani i privrednici širom Kosova osećaju posledice ovog poskupljenja. I pored protesta i javnih prigovora, skuplja struja dodatno je opteretila kako potrošače, tako i preduzeća, posebno u sektoru ugostiteljstva i pekarstva, piše Kosova pres.
Mnogi ugostitelji odlučili su da reaguju povećanjem cena proizvoda, pravdajući to porastom operativnih troškova. Ragip Milaku iz Gastronomskog udruženja navodi da je situacija kompleksna, ali negira postojanje dogovorenog povećanja cena u okviru cele branše.
„Naravno, povećanje cena je rezultat povećanja troškova mnogih prehrambenih artikala i povećanja troškova rada i mnogih drugih stvari kojih nijedan posao nema isto. Realno, što se tiče gastronoma, nemam nikakve informacije da su cene porasle kolektivno, neko je mogao povećati cene zbog lokacije, zakupnine ili zbog pojedinačnih okolnosti. Nemam informacije da su se složili da podignu cene. Takođe, u svojstvu Udruženja gastronoma, želim da vas obavestim da se to nije dogodilo i nikada se neće dogoditi jer se mi protiv toga borimo više od bilo koga drugog. Dok u svom svojstvu preduzeća koje posluje u tri gastronomska objekta, tokom 2025. godine nemam promene cena, kafa u mojim objektima je jedan evro, jedan evro je bila i prošle godine“, rekao je Milaku.
Nasuprot tome, drugi ugostitelji kažu da nisu imali izbora osim da poskupe proizvode. Naser Ljani iz sektora gastronomije navodi da su ih na to primorali viši troškovi, posebno kafe i struje.
„Uzimajući u obzir povećanje cena drugih distributera, to nije samo u našem baru, već skoro u celoj Prištini, cene su porasle. Što se tiče cene espresa, makijata, amerikana, one su porasle. Pošto je ranije kilogram kafe bio jeftiniji, sada je cena mnogo porasla, mogu reći da je kilogram porastao za 10 odsto, zbog toga, uzimajući u obzir struju koja je dosta porasla, nisu nam ostavili nikakav drugi prostor, što znači da smo morali da povećamo i cenu kafe. Zbog toga su malo skuplje“, rekao je Lani.
S druge strane, građani izražavaju nezadovoljstvo zbog naglog povećanja životnih troškova. Jakup Baca, penzioner, ističe da je realna vrednost novca znatno opala.
„Cena je skandalozna, ne samo za hleb nego za svaku stavku, sada 100 evra više nije 100 evra, već je 55 evra. Mi penzioneri dobijamo povećanje, jer za sedam godina nismo imali povećanje“, rekao je on.
Još jedan građanin, Mirsad Krasnići, poziva institucije da hitno reaguju.
„Država mora odmah da preduzme mere, nije ispravno povećavati cene. Mnogo se govorilo da će struja poskupeti... Hitno zahtevam da država preduzme mere, jer to ne čini“, rekao je on.
Pored Prištine, povećanja cena beleže se i u drugim gradovima, poput Drenice, gde je kafa poskupela za 20 centi, dok je cena hleba od 500 grama porasla na 80 centi. Pekari koji su govorili za Kosova pres, ali želeli da ostanu anonimni, navode da je poskupljenje električne energije značajno povećalo troškove proizvodnje, što ih je primoralo na povećanje cena.
0 komentara