Grdžaliju: Fatalni ekonomski razvoj Kosova u 2019. godini
Bivši predsednik Privredne komore Kosova Safet Grdzaliju, u intervjuu za Economia online, 2019. godinu naziva ekonomski neuspešnom i ističe da su 2018. i 2019. godina fatalne za ekonomski razvoj.
“Postoji mnogo razloga da se nazove godinom ekonomskog neuspeha, a ne godinom ekonomije, sama činjenica da imamo tu stopu nezaposlenosti, pad stranih investicija, sama činjenica da imamo mlade koji napuštaju Kosovo i uz to da je slika Kosova u najkritičnijoj tački od rata, verujem da postoje najbolji argumenti koji dokazuju koliko je bila štetna ova vlada i koliko je utopijska ta fraza poznata kao godina ekonomskog razvoja", kazao je Grdžaliju.
Govoreći o porezu na srpske proizvode, kaže da je došlo do velikog povećanja uvoza, ali je istakao i da su građani direktno pogođeni ovom taksom, što je rezultiralo negativnim kontekstom po Kosovo.
„Pre svega, postoje merni pokazatelji efekata ovog poreza i dva glavna stuba za merenje efekata je da li imamo povećanje izvoza i imamo li pad uvoza iz inostranstva, a na Kosovu imamo ogroman porast uvoza i skoro isti nivo izvoza, drugo što ovakve mere stvaraju inflaciju koja direktno utiče na građane i privatni sektor, pre svega je mera koja motiviše i sivu ili kriminalizovanu ekonomiju i kada se svemu tome doda politika, tamo gde se gubi poverenje pokrovitelja nezavisnosti Kosova i evropskih i američkih saveznika, je najveća šteta koja je naneta Kosovu", tvrdi bivši predsednik Privredne komore Kosova.
Grdžaliju, optužuje vladu da je zadirala u državne rezerve nepotrebno i distribuirala novac bez kriterijuma.
"Prethodnu vladu je karakterisao istinski javno-privatni dijalog, partnerstvo sa Briselom i Vašingtonom, ali i sa zemljama regiona, a pre svega karakteriše finansijska disciplina koja, nažalost, nije nastavljena sa ovom vladom. Danas se krše državne rezerve, novac se raspodeljuje bez kriterijuma, samo na osnovu meritokratije, danas postoji nedostatak institucionalne i individualne odgovornosti “, konstatovao je on.
Kaže da Kosovo treba da bude fokusirano na obrazovanje, trebalo bi da ima ekonomski cilj, ali pre svega da bude država koja se temelji na vladavini zakona.
„Dok u državi imamo anarhiju i nemamo vladavinu zakona i institucionalnu i individualnu odgovornost koju ćemo obećati, realizacija će biti samo želja koja se neće ostvariti, ako Kosovo zaista treba da izgradi budućnost koja mu je potrebna treba da se fokusira na obrazovanje, da ima ekonomski cilj, koji je pre svega zasnovan na vladavini zakona”, zaključio je Grdžaliju.
0 komentara