Međunarodni bečki ekonomski institut: EU potreban stalni investicioni fond za klimu i energiju
Zbog napredujućih klimatskih promena i usled rata u Ukrajini izazvane energetske krize jasno se pokazalo da je EU potreban stalni investicioni fond za oblast klime i energije, smatra Međunarodni bečki ekonomski institut (WIIW).
Analiza WIIW je došla do zaključka da fond za obnovu, koji je uspostavljen usled pandemije korona virusa, kao ključnom osnovom, nije dovoljan, jer su u njemu predviđena sredstva za investicije u zaštitu klime premala, a na drugoj strani od 2024.se dotacije postepeno ukidaju.
Prema studiji je neophodna godišnja javna dodatna investicija od najmanje jedan odsto BDP-a EU, što bi, ako se uzme u obzir BDP 2021.godine, bilo oko 146 milijardi evra za transformaciju energetskih i transportnih sistema.
„Predlažemo uspostavljanje trajnog investicionog fonda EU za klimu i energiju“, naglasio je Filip Hajmberger, ekonomista WIIW i koautor studije.
Fond bi trebalo da se finansira po uzoru na fond za obnovu posle korone „Sledeća generacija EU“ preko uzimanja zajedničkih pozajmica, navodi WIIW u saopštenju.
To bi, naglašava Andreas Lihtenberger, ekonomista WIIW, imalo prednost rasterećenja nacionalnih budžeta, lakše pridržavanje fiskalnim pravilima EU, kao i držanjem pod kontrolu troškova finansiranja.
Preko tog fonda, smatra WIIW, mogle bi zemlje članice lakše da investiraju u sprovođenje zelene agende.
„Time bi Evropa, koja u zelenoj trci između SAD i Kine sve više dospeva u zapećak, mogla biti ojačana u preuzimanju ekoloških tehologija“, rekao je on.
Dodatno je potrebno da se u savladavanju klimatske i energetske krize uspostavi politički jedinstvena i geopolitički delotvorna EU.
S tim u vezi WIIW ukazuje i na potrebno solidarnog pristupa evropske investicione politike, dodajući da bi tako na primer istočno evropske države EU trebalo da sprovedu brže potrebne investicije u smanjenju ovisnosti od fosilnih energenata iz Rusije.
0 komentara