RUE ne menja stav o slobodnom tržištu energije: Nećemo dozvoliti zloupotrebe cena

RUE
Izvor: Kosovo Online

Uprkos kontinuiranim žalbama preduzeća, Regulatorna kancelarija za energetiku (RUE) odlučila je da ne menja stav u vezi sa prelaskom na slobodno tržište energije. U RUE kažu da su završili sve neophodne pripreme u tom pogledu, a generalni direktor Petrit Pepaj izjavio je za RTK da neće dozvoliti energetskim operaterima da zloupotrebljavaju cene.

Pepaj je rekao da je RUE, od kada je započela proces regulisanja cena i stvaranja uslova za ulazak potrošača na tržište, ispunila sve obaveze predviđene zakonom i važećim propisima, uključujući i podzakonske akte koje izrađuje i usvaja sam regulator.

Objasnio je da je tokom ovog perioda regulator aktivno sarađivao sa privrednim komorama koje predstavljaju preduzeća i da je takođe održao sastanke sa licenciranim dobavljačima na Kosovu.

„Takođe smo imali sastanke u Albaniji i Severnoj Makedoniji sa licenciranim dobavljačima u tim zemljama, koji imaju mogućnost da posluju na Kosovu u skladu sa sporazumima o međusobnom priznavanju licenci. To znači da smo, kao regulator, u svakom aspektu koji se odnosi na zakonodavstvo i rad, izvršili sve neophodne pripreme za uvođenje dualizacije na tržište do 1. juna“, rekao je Pepaj za RTK.

Preduzeća su zatražila produženje roka, jer su izrazila nespremnost za prelazak na otvoreno tržište, a prema Pepaju, to je zahtev koji prevazilazi ovlašćenja Regulatora.

„Preduzeća su do sada izrazila samo jednu zabrinutost, koju je RUE uzeo u obzir - da je vremenski okvir kratak i da preduzeća još uvek nisu spremna za ovu fazu u smislu poslovanja. Međutim, ovo je zahtev koji prevazilazi mogućnosti Regulatora da produži ovaj rok“, rekao je Pepaj.

Dodao je da su, prema svim pravnim i proceduralnim aspektima, izvršene sve pripreme za otvaranje tržišta 1. juna.

„Dužnost Regulatora je da brine i o potrošačima i o drugim licenciranim akterima koji posluju u energetskom sektoru. Regulator nema nameru, niti cilj da nanese štetu bilo kom preduzeću na Kosovu – naprotiv, da im pruži priliku i sve stručne kapacitete kako bi im pomogao da 1. juna bez većih problema pređu na otvoreno tržište. U svakoj zemlji u kojoj je došlo do liberalizacije tržišta, početna faza je bila teška zbog ograničenog poznavanja slobodnog tržišta, posebno u pogledu cena, gde Regulator nema mogućnost intervencije ili direktnog učešća, ali u pogledu praćenja i osiguravanja da dobavljači ne zloupotrebljavaju cene prema potrošačima, to je naša odgovornost“, naglasio je.

Pepaj je najavio da na Kosovu trenutno postoji 19 licenciranih dobavljača i očekuje se da će se dodati i dobavljači iz Severne Makedonije i Albanije, koji će, prema njegovim rečima, kroz memorandum o razumevanju za međusobno priznavanje licenci, moći da počnu da posluju na Kosovu.

„Moramo biti oprezni u ovom procesu, jer su se od početka privredne komore i drugi akteri protivili tome da ovaj proces ne bi trebalo da počne. Postoji i neizvesnost kod dobavljača u pogledu toga da li će se ovaj proces dogoditi. Na sastancima koje smo održali, uverili smo ih da će se proces nastaviti od 1. juna i da svaki dobavljač ima svoje troškove prilikom priprema za snabdevanje potrošača - kao što su raspodela kapaciteta i obezbeđivanje električne energije. Na početku je bilo oklevanja, ali vremenom i uz razgovore, uključujući i sa privrednim komorama, radili smo na tome da osiguramo da dobavljači budu spremni u trenutku kada potrošači izjave svoje nominacije za energiju koja će se isporučiti, u skladu sa sporazumima koje će zaključiti sa dobavljačima“, dodao je.

Pepaj je objasnio da nijedan potrošač u energetskom sektoru neće ostati bez snabdevanja električnom energijom. 

„Pravna osnova koju je odobrio Regulator navodi da, ako potrošač ostane bez dobavljača u periodu od 60 dana, prelazi na dobavljača poslednje rezerve“, kazao je.

Liberalizacija energetskog tržišta je proces koji bi mogao dovesti do povećanja cena na Kosovu, a Pepaj je rekao da ne postoji proračun koji pokazuje da će cene biti 200 odsto ili 300 odsto veće od trenutne cene.

„Ovo su tvrdnje koje su preduzeća iznela u razgovorima sa Keskom. Međutim, to ne može biti tako visoka cena, s obzirom na troškove dovođenja električne energije na Kosovo i trenutne cene na berzama na koje se pozivamo“, rekao je.

Pepaj je dodao da, ako Regulator primeti zloupotrebu bilo kog dobavljača prema potrošaču, ima dužnost da interveniše.