Rafuna: Mere EU oštetile ekonomiju, EU blokirala oko 300 miliona evra

Ljuljzim Rafuna
Izvor: Ekonomia Online

Predsednik Privredne komore Kosova Ljuljzim Rafuna ukazao je da su se kaznene mere Evropske unije prema Kosovu, uvedene u junu prošle godine, negativno odrazile na ekonomiju dodajući da je EU blokirala oko 300 miliona evra, prenosi Kljan Kosova.

Rafuna je pozvao Vladu Kosova da blisko sarađuje sa međunarodnim partnerima kako bi se te mere što pre ukinule i kako se ne bi dozvolilo uvođenje dodatnih sankcija na koje je upozorila Evropska unija.

Osim toga, Rafuna je kritikovao izvršnu vlast na Kosovu što nije dala prioritet ekonomiji.

"Koliko smo imali prilike da vidimo i iz podataka koji su u javnosti, vrednost projekata koji nisu mogli da se realizuju usled kaznenih mera nametnutih Kosovu do danas iznosi oko 300 miliona evra. Ovo je onoliko koliko smo imali prilike da vidimo javne podatke", kazao je Rafuna u intervjuu za Kosova pres.

Kako navodi, mere su veoma loše i štetne za privredu Kosova, ali i za građane jer bi u realizaciji tih projekata imali veći boljitak za njih.

"A za državu Kosovo je još gore, jer to nije poruka koju prenosimo stranim investitorima da ih motivišemo da dođu na Kosovo i ulažu", naglašava Rafuna.

Zatražio je od Vlade Kosova da koordinira sa međunarodnim saveznicima za svaku važnu političku akciju i odluku.

"Naš zahtev je da blisko sarađujemo sa našim međunarodnim partnerima. Za koordinaciju sa našim partnerima. Najbolja odluka je ta odluka koja je doneta u koordinaciji sa svim onim prijateljima koji su pomogli da se Kosovo razvija i koji su deo istorije Kosova do sada. Hajde da ne dozvolimo da se preduzimaju nove mere, nego da se borimo da se te mere koje su nam nepravedno nametnute uklone", naglašava Rafuna.

Dijalog i pitanje severa Kosova, prema Rafuninim rečima, zasenili su ekonomiju. On želi da ovaj vitalni sektor bude u prvom planu.

"Otvaranje ovih tema i održavanje ovih tema stavlja ekonomiju na drugo mesto. Naš zahtev je da privreda bude u prvom redu ne ostavljajući po strani ove teme, ali i spoljnu politiku, vladavinu prava, ali ne ostavljajući privredu u drugom redu. Dakle, naš zahtev je da što više radimo na polju ekonomije i na poboljšanju imidža kroz ekonomsku diplomatiju", kazao je.

Privredna komora Kosova nije pozdravila Administrativno uputstvo Ministarstva industrije, preduzeća i trgovine o uvoznim kvotama. Prema rečima Rafune, u tom Uputstvu nema dovoljno pojašnjenja za preduzeća.

"Prihvatili smo slobodnu trgovinu i dobra stvar je bila to što smo dozvolili da ponuda i potražnja regulišu ovo pitanje... Imali smo kvote i kada su potpisani SSP i CEFTA sporazumi, ali i kada je Evropska unija pre SSP-a sa svojim odlukama 2000/47 gde je Kosovo jednostrano priznalo pravo na veoma širok spektar proizvoda koji se izvoze u zemlje EU bez carine, čak i u toj zemlji za vina, imali smo određenu kvotu šta možemo da izvozimo u zemlje Evropske unije . Ali ono što smo mogli da vidimo čak i tokom radnih grupa Administrativnog uputstva da nema dovoljno pojašnjenja. U poslovanju nema dovoljno informacija šta je svrha Uputstva i kako ga treba sprovoditi", kazao je.

U Ministarstvu industrije, preduzetništva i trgovine kažu da je to administrativno uputstvo u skladu sa međunarodnom praksom, sporazumima Svetske trgovinske organizacije i zakonodavstvom Evropske unije.