Ekonomisti: Skupštinska kriza blokira investicije
Neuspeh u konstituisanju Skupštine imao je negativan uticaj i imaće velike posledice po ekonomiju, ukazuju predstavnici biznisa i ekonomski stručnjaci. Prema njihovim rečima, kao rezultat neuspeha konstituisanja Skupštine i formiranja vlade, stotine miliona evra su blokirane i ne mogu se investirati na Kosovu, prenosi RTK.
Neuspeh u konstituisanju Skupštine Kosova mesecima i nedostatak punopravne vlade, nakon izbora 9. februara, izuzetno negativno utiče na ekonomiju. To je za Radio Kosova rekao predsednik Privredne komore, Ljuljzim Rafuna, naglašavajući da su stotine miliona evra investicija blokirane.
„Trenutno u Skupštini postoje međunarodni sporazumi vredni preko 900 miliona u kapitalnim projektima, koji su namenjeni investicijama na Kosovu, a o kojima se ne može glasati jer nemamo funkcionalnu i punopravnu Skupštinu. Sva ta sredstva ne mogu ući na tržište i u opticaj, a to nesumnjivo ima direktan negativan uticaj na ekonomski rast – odnosno utiče na pad ekonomskog rasta, a takođe i na siromašenje građana Kosova“, rekao je on.
Kao rezultat neuspeha u konstituisanju Skupštine, onemogućavaju se i neophodne reforme u ekonomiji, kaže Rafuna.
Bivši predsednik Privredne komore Kosova Safet Grdžaljiju ističe da je šteta skupštinske krize velika za lokalnu ekonomiju.
„Umesto aktivne diplomatije, bilo političke ili ekonomske, koja koristi interesima Kosova, imamo zemlju bez institucija koja je nastala glasanjem 9. februara. Što se tiče ekonomije, postoji mnogo neratifikovanih sporazuma koji štete Kosovu za više od milijardu i 200 miliona evra. Ovo kažem na osnovu činjenice da samo za projekte obustavljene merama Evropske unije, kao što su IPA fondovi i Investicioni fond za Zapadni Balkan, ima 613 miliona evra“, rekao je Grdžaljiju.
Ekonomista Ardijan Sahiti kaže da će politički događaji koji su usledili nakon februarskih izbora imati dugoročne posledice po ekonomiju.
„Kosovo je ekonomija u razvoju, ali veoma osetljiva, tako da u svakom trenutku treba da apsorbuje što više sredstava i investicija. Najveća šteta koju prouzrokuje ovo stanje nekonstituisanja Skupštine jeste nedostatak apsorpcije investicija i međunarodnih sporazuma. Dakle, ako izgubimo ova sredstva ili ih odložimo, onda će efekat štete u budućnosti biti kumulativan, jer ako sada uložimo 1 milion evra, u budućnosti će se kumulativni efekat umnožiti i postati 10 ili čak više miliona“, rekao je Sahiti.
0 komentara