Sokolaj: U Albaniji cene rastu a odziv građana na bojkot prodavnica slab

Sokolaj
Izvor: Kosovo Online

Osnivač i izvršni direktor centra „Alert“ za zaštitu potrošača u Tirani Granit Sokolaj kaže da reakcije građana u Albaniji na poziv na bojkot velikih lanaca supermarketa skoro da nije ni bilo, iako se, kako ocenjuje, povećanje cena u Albaniji oseća više nego na Kosovu ili u Severnoj Makedoniji. Nada se, ipak, da će se svest građana povećati.

Sokolaj kaže da je povećanje cena, kako na globalnom nivou, tako i u Albaniji počelo sa pandemijom koronavirusa 2020. godine, a da je ne to zatim uticao i oružani sukob u istočnoj Evropi.  

„Nažalost, u Albaniji cene samo rastu, ne opadaju. Iako ne možemo da tražimo da imamo iste cene kao pre 2020. godine, pada cena ili nema ili je veoma mali. Govorim o hrani, sredstvima za higijenu.., a to je uticalo na džepove Albanaca“, navodi Sokolaj. 

Inicijativu bojkota velikih trgovisnkih lanaca, kako kaže, njegov centar je pokrenuo u Albaniji nakon što je ona počela u Hrvatskoj, Severnoj Makedoniji, na Kosovu, bio je određen 16. februar kao datum za pokretanje bojkota, ali reakcije nije bilo.

„Ne možemo da poredimo reakciju u našoj zemlji sa reakcijom bilo koje druge zemlje u regionu koja je preuzela ovu inicijativu. Ne možemo da poredimo ni sa Kosovom, nema govora da se poredi sa Makedonijom ili Hrvatskom. 16. februara, kada je počeo bojkot, prodavnice velikih lanaca supermarketa bile su pune. Čak su i otvorene pijace bile pune. Takođe je reakcija na društvenim mrežama bila veoma 'mlaka'. Veoma mi je žao zbog ove činjenice, ne zbog toga što sam ja pokrenuo inicijativu, već mi je žao albanskih džepova, naših para. Moj slogan je bio 'budi gospodar svog novčanika ili svoje porodične ekonomije'. Vidim da reakcija skoro ne postoji“, konstatuje Sokolaj.

Dodaje da se nada da će se svest građana povećati, ali ocenjuje da će za to biti potrebno dosta vremena. 

Pratim situaciju na Kosovu i u komunikaciji sam sa organizatorima ove inicijative tamo. Tamo postoji saradnja između građana, pomaže im i dijaspora, koja im šalje fotografije cena raznih proizvoda u zemljama u kojima žive, u Nemačkoj ili drugim zemljama EU, a zatim to upoređuju sa cenama na Kosovu. Vidim da su na Kosovu svi aktivni, postoji organizacija sa grupama na Fejsbuku ili drugim društvenim mrežama. To se ne dešava u Albaniji. Iskoristio sam sav potencijal svog društvenog centra „Alert“ u tu svrhu, ali vidim da je reakcija prilično mala“, kaže Sokolaj.