Hodža: U istrazi o eksploziji pronađeni „neki dokazi“, specijalci oko vrtića i škola „slučajno zalutali“

Gazmend Hodža Kosovska policija
Izvor: Kosovo Online

Direktor Kosovske policije Gazmend Hodža izjavio je danas da su u istrazi o eksploziji u kanalu Ibar-Lepenac pronađeni „neki dokazi“ koji su poslati u inostranstvo. Naveo je da je situacija na severu Kosova „i dalje nestabilna“. Kada je reč o nacionalističkim simbolima koje su isticali pojedini pripadnici Kosovske policije, Hodža je naveo da će oni biti procesuirani.

„Istraga terorističkog napada na kanal Ibar-Lepenac je u toku. Bilo je nekoliko pretresa. Pronađeni su neki dokazi – oružje, uniforme, eksploziv i bombe. Zaplenjeni su i drugi dokazi, koji se ispituju u laboratorijama na Kosovu i van Kosova. Blisko sarađujemo sa Euleksom i drugim međunarodnim partnerima. Sa Kforom imamo saradnju i na terenu. Da prvo rešimo slučaj i sprečimo moguće slične slučajeve u ovom delu zemlje“, rekao je Hodža.

Kazao je da je situacija na severu Kosova i dalje nestabilna, ali da policija, kako je istakao, „čini nemoguće” da garantuje bezbednost građanima.

„Bezbedonosna situacija je mirna i stabilna, osim na severu, zbog napada granatama i eksplozivima u policijskoj stanici i opštinskoj zgradi, kao i terorističkom napadu na kanal  Ibar-Lepenac. Policija čini nemoguće, sa svim kapacitetima, da garantuje bezbednost građanima, omogući red, mir i zakon, kao i nastavak rada institucija i slobodu kretanja. Normalno da ima poteškoća, ali uspećemo da povratimo javni red i mir i u ovom delu Kosova“, rekao je Hodža.

Govoreći o prisustvu specijalnih jedinica na severu, podsetio je da je bilo napada na policiju, novinare, građane, pripadnike Kfora i Euleksa.

„Tokom barikada bilo je kidnapovanja građana koji su odvedeni u Srbiju, bilo je paljenja vozila i kuća. Bilo je napada na članove CIK-a. Ne možete sa običnim policajcima da se bavite time. Rovovi i barikade su napravljene da se napadnu policajci, ispod kamiona bilo je eksploziva, istog kao što je upotrebljen u Banjskoj i u mnogim slučajevima gde smo imali pretrese“, tvrdi Hodža.

Na pitanje da li je neophodno da se specijalne jedinice nalaze i u blizini vrtića i škola, Hodža je odgovorio da su oni tu slučajno zalutali.

Prisustvo policije je, kaže, pojačano zbog serije napada na severu Kosova.

„Moramo da imamo više policijskih službenika u urbanim zonama. Specijalne jedinice kosovske policije su samo van gradova. Sve druge jedinice koje vidite po gradovima su iz jedinice za javni red i za brzo reagovanje. Radimo na tome da imamo što manje prisustva tih jedinica koje bi izazivale strah. Primili smo žalbu kada je naša jedinica promašila put i prošla pored obdaništa, ali naš cilj nije da bilo koga zastrašimo oklopnim vozilima. Većina nas je bila žrtva nasilja i terora, najmanje želimo da izložimo nekoga takvom pritisku“, kazao je Hodža.

Na pitanje Kosovo onlajna da li će i koje sankcije uslediti za pripadnike Kosovske policije koji nose ambleme ili druga obeležja sa nacionalističkom konotacijom, koji nisu sastavni deo uniforme policije, Hodža je naveo da će oni biti procesuirani.

„Ovo je pitanje koje smo očekivali. Svesni smo, dobili smo informacije u vezi izveštaja nevladinih organizacija sa severa. Shvatili smo ozbiljno ovaj izveštaj i oformili smo radnu grupu unutar policije, koja se njime bavi. Svako ko je stavio simbole i obeležja koje nisu policijski, koji krše principe i naše procedure, biće procesuirani, podvrgunti unutrašnjoj kontroli. Neke slike su veoma stare, od pre nekoliko godina, ali svakako, neki od policajaca su prekršili procedure što se tiče uniforme“, rekao je Hodža.

Dodao je da svi živimo u digitalnom vremenu, eri društvenih mreža, te da nije lako da se sve kontroliše, ali da i pored toga, policija radi na Uredbi koja bi regulisala pristup policije mrežama.

„Da bismo razjasnili šta smeju, a šta ne smeju da objave na društvenim mrežama“, kazao je Hodža na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni rezultati rada Kosovske policije za region Sever za ovu godinu, kojoj su prisustvovali i zamenik komandira za region sever Veton Eljšani, portparol policije Baki Keljani, kao i pripadnici Euleksa.

Na konferenciji je predstavljen i etnički sastav policije na severu. Kako je navedeno, od 339 pripadnika – više od polovine čine Albanci, dok je 68 Srba, 46 Bošnjaka, 11 Turaka, šest Roma, sedam Aškalija, 10 Egipćana, jedan Makedonac i jedan Hrvat.

Građani severa Kosova policiji su tokom ove godine najčešće prijavljivali porodično nasilje.