Počelo saslušanje Gecija u Kancelariji Euleksa u Prištini
U Kancelariji Euleksa u Prištini danas je počelo saslušanje Sabita Gecija, bivšeg pripadnika OVK i bliskog saradnika aktuelnog predsednika Kosova Hašima Tačija, po pozivu Specijalnog suda u Hagu, koji istražuje i procesuira zločine počinjene nad Srbima tokom proteklih sukoba, piše Tanjug.
Geci je poziv Specijalnog suda dobio u decembru prošle godine i već je osuđen za ratni zločin.
Geci je jula 2011. godine dbio 15 godina zatvora, zbog zlostavljanja zatvorenika u logorima Kukeš i Čakan na severu Albanije tokom 1998-1999, a istraga protiv njega počela još 2002. Njegova zatvorska kazna ističe 2025.
Tanjug podseća da je Geci prvi put uhapšen 2000. godine, zbog pucnjave u jednom od noćnih klubova u Prištini.
Geci je jedan od članova Dreničke grupe 1, kojoj se 2015. u kosovskom Osnovnom sudu u Severnoj Mitrovici sudilo za ratne zločine u zatvoru OVK u Likovcu, 1998. i 1999. godine, i koji je zajedno sa Sahitom Jarijem, Avnijem Zabeljijem, Jahirom Demakuom i Ismetom Hadrom 27. maja oslobođen od ovih optužbi, nakon jednogodišnjeg sudskog postupka.
Jedan od najtežih zločina iz optužnice bio je da je kao član OVK, u saučesništvu sa Sahitom Jarijem i nekoliko, za sada, nepoznatih pripadnika OVK, pred brojnim svedocima, po optužnici, motornom testerom odsekao glavu srpskom policajcu Ivanu Bulatoviću, i masakrirao njegovo telo, u Likovcu, sredinom juna 1998. godine.
0 komentara