Prošle godine 96 nastradalih u saobraćjnim nesrećama na Kosovu, stručnjaci traže pooštravanje kazni

Saobraćajna nesreća u Leposaviću
Izvor: Kosovo Online

Prema podacima Kosovske policije, tokom prošle godine registrovano je 21.838 saobraćajnih nesreća u kojima je život izgubilo 96 ljudi. Stručnjaci upozoravaju da je neophodne pooštravanje kaznenih mera za nesavesne vozače, ali i unapređenje putne infrastrukture, piše Ekonomija onlajn.

Tokom prošle godine na Kosovu je u saobraćajnim nesrećama povređeno 7.896 osoba, a u 13.854 udesa pričinjena je materijalna šteta. U istom periodu izrečene su 711.953 saobraćajne kazne, saopštila je Kosovska policija.

Stručnjak za saobraćaj Ljiridon Šahini rekao je za Ekonomiju onlajn da je broj saobraćajnih nesreća zabrinjavajući, ali da u poređenju sa podacima o smrtnosti u regionu, Kosovo „nije loše“.

S obzirom na veliki broj poginulih, ističe, potrebne su konkretne mere za smanjenje saobraćajnih nesreća.

„Svaka nezgoda koja se dogodi je razlog za zabrinutost, naravno, svaka nesreća sa materijalnom štetom, a da ne govorimo o nesrećama sa smrtnim ishodom. U 2024. godini imali smo 96 žrtava u 88 nesreća sa smrtnim ishodom, za Kosovo je to izuzetno veliki broj. Međutim, u poređenju sa indeksom smrtnosti u regionu, nismo ništa lošiji. Crna Gora ima najveći broj žrtava saobraćajnih nezgoda, a Makedonija najmanji broj nezgoda u odnosu na broj stanovnika. Veliki broj saobraćajnih nesreća ukazuju da su neophodne konkretne mere za smanjenje tih nezgoda“, rekao je Šahini.

Naglasio da je 85 odsto nesreća na Kosovu izazvano nepažnjom vozača.

Prema njegovim rečima neki od odnovnih uzroka nesreća su upotreba telefona tokom vožnje, loše zdravstveno stanje vozača i vožnja u alkoholisanom stanju.

Takođe, navodi da do nesreća dovodi i nepoštovanje saobraćajnih propisa - prekoračenje brzine i neprilagođavanje brzine uslovima na putu.

„Dakle, svi ovi elementi, svi ovi detalji, svi ovi faktori nas teraju da verujemo da moramo preduzeti konkretne i brze mere da smanjimo broj nesreća“, rekao je Šahini.

Smatra da je neophodno pooštravanje kaznenih mera za vozače koje krše saobraćajna pravila, ali i unapređenje putne infrastrukture.

„Konkretne mere koje se moraju preduzeti da bi se sprečile nezgode su stroge mere policije, ne opraštajući kršenje zakona, neophodno je postavljanje statičkih radara, postavljanje rasvete posebno na raskrsnicama u kružnim raskrsnicama. Upotreba horizontalne i vertikalne putne signalizacije je još jedan faktor koji utiče u velikoj meri na smanjenje saobraćajnih nesreća“, zaključio je Šahini.