Barduani: Bezbednosna situacija mirna, ali sa stalnim potencijalom za eskalaciju

Enriko Barduani
Izvor: KFOR

Komandant Kfora, italijanski general Enriko Barduani, ocenio je da je situacija na Kosovu generalno mirna, ali i dalje krhka sa stalnim potencijalom za esklaciju. Barduani je u intervjuu za Kosova pres odbio da komentariše tvrdnje o umeštanosti Srbije u događaje u Banjskoj, ali i eksploziji na kanalu Ibar-Lepenac, i ponovio stav Kfor zbog čega nije trenutak za otvaranje glavnog mosta na Ibru.

On je naglasio da je u stalnoj komunikaciji sa srpskim vojnim vlastima, uključujući načelnika Generalštaba Vojske Srbije generala Milana Mojsilovića.

Kako ocenjujete bezbednosnu situaciju na Kosovu?

Bezbednosna situacija je generalno mirna, ali je i dalje krhka, sa stalnim potencijalom za eskalaciju zbog nerešenih pitanja i niza izazova, uključujući i one koji su rezultat širenja dezinformacija širom regiona. Poslednji napad na vodokanal Ibar-Lepenac naglašava ranjivost bezbednosne situacije na Kosovu. Kao komandant Kfora, moj prioritet je da osiguram da Kfor ostane posvećen nastavljanju pružanja bezbednog okruženja za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu, u svakom trenutku i nepristrasno, u skladu sa našim dugoročnim mandatom - na osnovu Rezolucije Saveta bezbednosti 1244 iz 1999. Nastavljamo da radimo u bliskoj saradnji sa Kosovskom policijom i Misijom vladavine prava EU na Kosovu (Euleks), u njihovim odgovarajućim ulogama bezbednosnih odgovornih. Kfor ostaje na oprezu, održavajući vidljivo i fleksibilno prisustvo širom Kosova, kako bi sprečio svaku moguću eskalaciju, i neumorno radi svakog dana u sinergiji sa svim zainteresovanim stranama međunarodne zajednice na podršci dijalogu između Beograda i Prištine uz posredovanje EU. Ovo je okvir za rešavanje otvorenih pitanja i postizanje rešenja koja poštuju prava svih zajednica, što je ključno za održivu bezbednost na celom Kosovu i regionalnu stabilnost.

Još uvek nema odgovornosti za teroristički napad u Banjskoj. Šta mislite o umešanosti Srbije u napad 24. septembra?

Ono što se dogodilo u Banjskoj bilo je neprihvatljivo i Nato je više puta tražio da se počinioci privedu pravdi. Uz to, Kfor ima mandat da obezbedi održavanje stabilnog i bezbednog okruženja za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu. Naš mandat ne uključuje aktivnosti za sprovođenje zakona. Tako da neću komentarisati slučaj koji je još pod istragom. Prepustiću to nadležnim organima.

Da li je Kfor preduzeo dodatne mere za povećanje nivoa bezbednosti u područjima naseljenim Srbima na Kosovu?

Naš primarni cilj ostaje prevencija bilo kakvog izbijanja nasilja ili nereda, cilj koji težimo svakodnevno kroz redovne patrole i angažovanje sa lokalnim zajednicama širom Kosova. Kao odgovor na aktuelne bezbednosne izazove, Kfor je intenzivirao svoje patrole na severu Kosova, posebno u onim oblastima koje mogu biti podložnije riziku od daljih napada, kao što je kritična infrastruktura. Takođe, od početka 2025. godine, Kfor će blisko sarađivati sa kosovskim bezbednosnim organizacijama i međunarodnom zajednicom u podršci bezbednosti u vezi sa predstojećim izborima, početkom sledeće godine. Ako situacija to zahteva, Nato takođe ima mogućnost da odmah pojača Kfor kroz različite rezervne jedinice, u vrlo kratkom roku za kretanje. Sve u svemu, Kfor je opremljen, resursima i potpuno opremljen da se nosi sa svim dešavanjima koja mogu uticati na bezbednosnu situaciju širom Kosova, u skladu sa našim mandatom UN.

Zašto je Kfor protiv otvaranja mosta Ibru? Na osnovu Briselskih sporazuma, predviđeno je da most bude otvoren 2019. godine, dok u kosovskoj policiji kažu da nema dokaza o povećanju tenzija u slučaju otvaranja mosta na Ibru.

Stav Kfora o mostu na Ibru je uvek bio jasan, dosledan i transparentan: svaka odluka u ovom pravcu mora biti doneta kroz dijalog i uz blagovremenu i efikasnu koordinaciju sa međunarodnom zajednicom. U međuvremenu, Kfor će zadržati svoje stalno prisustvo na mostu i nastaviće da vrši redovne patrole u ​​okolnim područjima. Pored toga, nedavno smo izveli vežbe obuke, kako bismo povećali spremnost Kfora da odgovori na svaku krizu. Želim da istaknem da je otvaranje mosta političko, a ne vojno pitanje. Takođe, eventualno otvaranje biće moguće samo kada postoje određeni uslovi koji garantuju prihvatanje ove mere od strane svih uključenih aktera.

Kakav će biti stav Kfora ako se od Kosovske policije zatraži da napusti trupe na reci Ibar?

Kao što je ranije rečeno, svaka odluka u vezi sa mostom mora biti doneta kroz politički dijalog i u blagovremenoj i efikasnoj koordinaciji sa međunarodnom zajednicom. Odlazak trupa Kfora bio bi vezan za takvu odluku i punu procenu bezbednosne situacije. To bi takođe zahtevalo odgovarajuća ovlašćenja viših komandi Natoa.

Srbija je koristila manastire za naoružavanje kosovskih Srba. Takva upozorenja uputila je i britanska poslanica Ališa Kerns. Ima li drugih slučajeva?

Ovo pitanje spada u sferu sprovođenja zakona i stoga je van delokruga Kfora. Predlažem da pitate Kosovsku policiju za bilo kakav komentar.

Koje mere je Kfor preduzeo u slučaju pretnji na severu i sukoba sa oružanim grupama?

Kao što sam već rekao, posebno posle nasilnih događaja 2023. godine, Kfor pažljivo posmatra situaciju na severu Kosova. Posebno tražimo okidače koji mogu dovesti do potencijalnih pretnji. Ovim sam uveren da smo u dobroj poziciji da odgovorimo na svaki bezbednosni izazov, uključujući i sever Kosova. Naše prisustvo tamo je nesumnjivo moćno sredstvo odvraćanja, mi stalno patroliramo kako bismo održali našu svest i imali mere i planove za rešavanje bilo kakvog potencijalnog kriznog scenarija. Uvek ćemo obezbediti da naša misija ostane dobro opremljena i dobro pozicionirana za nastavak sprovođenja našeg dugogodišnjeg mandata UN.

Kako vidite raspoređivanje dodatnih srpskih trupa u blizini granice sa Kosovom?

U stalnoj sam komunikaciji sa srpskim vojnim vlastima, uključujući načelnika Generalštaba Vojske Srbije generala Milana Mojsilovića. Do sada je Vojska Srbije uvek obaveštavala Kfor o svim svojim aktivnostima u blizini administrativne granične linije. Imam sve razloge da očekujem da će se ovo nastaviti i verujem u njihovu kontinuiranu saradnju u tom pogledu. Istovremeno, Kfor nastavlja da bude prisutan i nadgleda svaku aktivnost duž administrativne granične linije, u skladu sa svojim mandatom UN.

Kakva je dosadašnja saradnja sa policijom i KBS?

Trenutno imamo dobar radni odnos sa kosovskim bezbednosnim organizacijama. Razvili smo dobru koordinaciju sa Kosovskom policijom, u okviru naših odgovarajućih mandata kao bezbednosni odgovorni. Iako Kfor nema mandat za sprovođenje zakona, Kfor je uvek na oprezu i uvek je spreman da interveniše kada postoje ozbiljne pretnje bezbednosti i stabilnosti Kosova. Iz tog razloga, Kfor redovno sarađuje sa Kosovskom policijom i Euleksom i sprovodi redovne vežbe obuke kako bi obezbedio intervenciju, kada je to potrebno i u punoj saradnji sa drugim bezbednosnim akterima. Od 2016. godine, Nato savetodavni i tim za vezu (Nalt) – koji je odvojen od Kfora – podržava razvoj KBS-a, u okviru prvobitnog mandata civilne zaštite, kroz izgradnju kapaciteta, obrazovanje i koordinaciju obuke. Završiću komentarisanjem veoma važne tačke koja bi svima trebalo da bude jasna. Prema postojećim obavezama sa Kosovom, za raspoređivanje Kosovskih bezbednosnih snaga na severu Kosova potrebna je prethodna saglasnost Kfora. Cenimo kontinuirano poštovanje ove obaveze Kosova, posebno u vremenima pojačanih tenzija. Kosovska policija, uključujući njene specijalizovane jedinice, može da deluje širom Kosova bez potrebe za pristankom Kfora. Međutim, očekujemo blagovremene i smislene konsultacije o bilo kakvom delovanju Kosovskih bezbednosnih snaga ili Kosovske policije koje mogu uticati na bezbednosno okruženje i imati direktne implikacije na regionalnu stabilnost.

Pod kojim uslovima smatrate da je misija Kfora ispunjena?

Kfor je postigao veliki uspeh u poslednjih 25 godina, uspevši da smanji položaj i trupe sa oko 50.000 u 1999. na 4.300 danas. Međutim, uloga i misija Kfora ostaje ključna. Još uvek treba da se uradi kako bi se osiguralo da su ispunjeni neophodni uslovi za održavanje bezbednog i stabilnog okruženja, uključujući i one koji su prvenstveno političke prirode. Ovim se izričito pozivam na dijalog Beograda i Prištine i važnost njegovog napredovanja. Stoga će Kfor nastaviti da održava svoju dužnost da garantuje bezbednost za sve ljude koji žive na Kosovu; i svojim svakodnevnim prisustvom i aktivnostima širom Kosova nastaviće da stvara prostor za politički dijalog kako bi se obezbedilo dugoročno rešenje preostalih pitanja.