Stankovič: Srbija će dokazati organsku kompatibilnost Evropske unije i Briksa

Sergej Stankovič
Izvor: Kosovo Online

Specijalno za Kosovo onlajn iz Kazanja: Željko Šajn

Na 16. samitu Briksa u Kazanju, koji je okupio 2.700 akreditovanih novinara, imali smo sreću da se sretnemo sa jednim od najautoritativnijih političkih analitičara Ruske Federacije – Sergejem Stankovičem. U sali gde će predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin danas govoriti pred novinarima, dok smo žurili ka svojim mestima da pišemo, imali smo priliku da razgovaramo sa Stankovičem, a naš neposredni razgovor pretvorio se u mini-intervju za Kosovo onlajn.

Prijem Turske u Briks još uvek nije konačno usaglašen. Najverovatnije će Turskoj prvo biti ponuđen prelazni status: zemlja partner Briksa. Šta će joj to omogućiti?

Omogućiće joj pristup svim ozbiljnim ekonomskim projektima, ali će se odluke o članstvu u alijansi i njenoj strategiji još uvek donositi u postojećem uskom krugu.

Zar to nije presedan, budući da je Turska članica Natoa?

Sama činjenica učestvovanja Turske u Briksu, u bilo kom statusu, imaće ulogu presedana. Ako članica Natoa može da bude partner Briksa, to znači da će i druge zemlje, pripadnice Natoa ili one koje se ne slažu sa Severnoatlantskom alijansom, moći da se ugledaju na nju.

Na koje zemlje tačno mislite?

Između ostalog, moguće je da Mađarska i Slovačka uskoro podnesu prijave.

Šta bi priključenje Briksu donelo Srbiji?

Kada je reč o Srbiji, status zemlje partnera bi za nju mogao predstavljati povoljan izbor. To bi joj omogućilo da koristi ekonomske mogućnosti Briksa.

Kako bi to uticalo na njen položaj na putu priključenja Evropskoj uniji?

Takvim statusom sačuvala bi perspektivu ulaska u EU. Ukoliko sve prođe uspešno, Srbija će dokazati organsku kompatibilnost Evropske unije i Briksa.

Zašto je generalni sekretar UN Antonio Gutereš u Kazanju?

Gutereš je, kao generalni sekretar UN, obavezan da pomaže takvim autoritativnim međunarodnim organizacijama kao što je Briks. Dakle, Gutereš ima sve zakonske osnove da dođe u Kazanj, ali verovatno je sa Putinom razgovarao o vojnim sukobima na Bliskom istoku i u Ukrajini.