Teras: Srpska zajednica na Kosovu nije u opasnosti, ali se svakako suočava sa izazovima

Izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo Riho Teras u intervjuu za Kosovo onlajn naglasio je da srpska zajednica na Kosovu nije ugrožena, ali se svakako suočava sa izazovima, kao i da se od Beograda i Prištine očekuje da sprovedu dogovoreno.
Piše: Veljko Nestorović
Teras je nedavno i pozvao na ukidanje mera EU protiv Kosova, a on sam navodi da je stav Evropskog parlamenta od početka bio vrlo jasan po tom pitanju.
„Prethodni visoki potpredsednik EU Borelj ocenio je da je Kosovo ispunilo zahteve koje je EU formulisala u junu 2023. i preporučio ukidanje mera. Sada je ovo na stolu Saveta – sve EU 27 treba da se slože, što je očigledno izazov. Stav parlamenta je i od početka je bio vrlo jasan – mere su nepotrebne i nepravedne“, kaže Teras.
Kako oživeti dijalog? Očekujete li da se za vreme vašeg mandata formira Zajednica srpskih opština?
Facilitiranje dijaloga je posao specijalnog predstavnika EU za dijalog. Peter Sorensen je tek počeo, verujem da će njegovo ogromno iskustvo i iskustvo doprineti oživljavanju dijaloga. Zajednica opština sa srpskom većinom nastavlja da bude ključni kamen temeljac Dijaloga, ali ja nemam kristalnu kuglu da odredim rok.
Pozvali ste članice EU koje još nisu priznale Kosovo da to učine - da li mislite da je to realno?
Ovde bih rekao da je ova odluka prerogativ svake države članice EU, ali većina parlamenata smatra da treba da se krene dalje sa priznanjem. Bilo je nekih manjih pozitivnih signala u tom pogledu, poput odluke Španije da prizna kosovske pasoše.
Da li mislite da je srpska zajednica na Kosovu u opasnosti?
Nije u opasnosti. Ali svakako se suočava sa izazovima. Konstruktivan stav Beograda i Prištine i spremnost da se odgovori na ove izazove u Dijalogu koji vodi EU je put kojim treba ići.
Nedavno smo videli zatvaranje centara za socijalni rad na severu Kosova, kao i izjave iz EU i SAD da to nije trebalo uraditi na takav način – ali su centri ostali zatvoreni. Da li ovakvi potezi štete dijalogu i da li bi EU mogla nešto da učini da se ovi centri otvore?
Kao što sam upravo rekao: konstruktivan stav i Beograda i Prištine je pravi put; modaliteti zatvaranja srpskih struktura na Kosovu moraju biti dogovoreni u dijalogu, kako bi se izbegle negativne posledice po ljude na terenu.
Koliko je krhka bezbednosna situacija na Kosovu? Poslednjih nedelja se mnogo govorilo o mogućem povlačenju američkih snaga sa Kosova – kako bi to uticalo na bezbednost?
Situacija je stabilna, ali krhka. Bilo je razgovora, ali to su hipotetički razgovori. Lično verujem da postoji snažna posvećenost Natoa da se nastavi raspoređivanje i saradnja sa Euleksom i Kosovskom policijom. Ovo je bila suština poruke generalnog sekretara Natoa Marka Rutea i prošle nedelje.
Šta očekujete od Kosova i od Srbije da urade u narednom periodu kada je reč o ispunjavanju obaveza iz dijaloga?
Rad u dobroj veri je osnovni princip za postizanje uspeha u dijalogu i postizanje pravog angažmana i rezultata. Sa obe strane, Beograd i Priština. Sprovođenje već dogovorenog.
Da bi dobilo novac iz Evropskog fonda za Plan rasta Zapadnog Balkana, da li bi Kosovo, pored sprovođenja reformi, trebalo da ima i konstruktivan odnos u dijalogu sa Beogradom. Da li Kosovo treba da dobije ova sredstva (kada počnu isplate) ako Priština ne postigne nikakav napredak po pitanju formiranja ZSO?
Uslovljenost finansiranja u vezi sa dijalogom odnosi se i na Kosovo i na Srbiju. Očekivanja su jasna i jasno su saopštena obema stranama.
0 komentara